Rozwój systemu CEPiK: jazda bez dowodu rejestracyjnego już w tym roku

Kierowca zatrzymany do kontroli z depositphotos
Kierowca zatrzymany do kontroli z depositphotos

09.05.2018 13:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wreszcie kierowcy nie będą musieli pamiętać o wożeniu dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC. Sejm znowelizował Prawo o ruchu drogowym, ułatwiając życie kierowcom i znosząc zbędne mandaty.

Jak informuje serwis GazetaPrawna.pl, za nowelą dotyczącą systemu CEPiK 2.0 głosowało 255 posłów, przeciwko było 153, a od głosu wstrzymało się 26 posłów. Zmiany przewidują, że system będzie wdrażany stopniowo, co ma pozwolić na uniknięcie błędów. Każda nowa funkcja ma zostać przetestowana przed oficjalnym wprowadzeniem.

Kolejna nowelizacja dotyczy bazy danych kierowców, która pozwoli wyeliminować konieczność jeżdżenia z dowodem rejestracyjnym i papierową polisą OC. Wreszcie podczas kontroli policja, straż miejska czy funkcjonariusze GITD sprawdzą dokumenty w systemie, bez proszenia o udostępnienie kierowcy o ich papierowe wersje.

Koniec z obowiązkiem posiadania przy sobie polisy OC i dowodu rejestracyjnego. #Sejm znowelizował Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (pierwotny druk 2462) @CEPIK2_0 #cyfryzacja pic.twitter.com/J0VqXWG75U

— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 9 maja 2018W przypadku zatrzymania dowodu wystawione zostanie pokwitowanie oraz dodana zostanie odpowiednia informacja w bazie systemu. Oczywiście przywrócenie dowodu również odbędzie się wirtualnie. Warto pamiętać, że tradycyjny dowód nie znika. Trzeba będzie go mieć na stacji kontroli pojazdów.

Wciąż jednak wymagane będzie posiadanie dokumentu prawa jazdy. Mandat za brak dokumentu przy sobie wynosi 50 zł.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (80)
Zobacz także