Rząd wprowadza ułatwienia dla twórców stron. Skorzystają na tym osoby niepełnosprawne

Rząd wprowadza ułatwienia dla twórców stron. Skorzystają na tym osoby niepełnosprawne

Rząd wprowadza ułatwienia dla twórców stron. Skorzystają na tym osoby niepełnosprawne
16.03.2021 17:45

"Aby z nowoczesnych rozwiązań cyfrowych - aplikacji, ale i stron internetowych - mogły korzystać osoby z niepełnosprawnościami niezbędna jest dostępność cyfrowa określana", podaje Cyfryzacja KPRM. Teraz powinno być to prostsze, dzięki przetłumaczeniu na język polski standardu WCAG.

Najnowsza wersja WCAG (Web Content Accessibility Guidelines), czyli standardu określającego, jak tworzyć strony internetowe i aplikacje mobilne z ułatwieniami dla niepełnosprawnych w końcu doczekała się oficjalnej polskiej wersji językowej. Dzięki temu twórcy powinni uzyskać lepsze narzędzia do tworzenia stron i programów wygodniejszych dla osób z niepełnosprawnościami.

[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10158193040155686]

"Tłumaczenie WCAG 2.1 na język polski to efekt kilkunastu miesięcy pracy wielu polskich specjalistów ds. dostępności cyfrowej", podał rząd. WCAG to jeden ze standardów sieciowych stworzonych przez Konsorcjum W3C, a obecnie obowiązuje wersja 2.1 tego standardu. Strony i aplikacje spełniające te standardy nazywa się dostępnymi cyfrowo.

Warto wspomnieć, że zgodnie z polskim prawem wszystkie strony internetowe i aplikacje mobilne podmiotów publicznych muszą spełniać standardy WCAG 2.1, które są równoznaczne z wytycznymi wymienionymi w ustawie o dostępności cyfrowej stron internetowych, e-usług i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Przepisy te obowiązują od 2015 dla stron internetowych i od czerwca 2021 dla aplikacji. Za ich wdrożenie i przestrzeganie przez polskie podmioty publiczne jest odpowiedzialne Centrum GovTech. Jednostka odpowiada również za monitorowanie dostępności, organizowanie szkoleń i tworzenie poradników poświęconych dostępności cyfrowej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)