Sąd nakazuje wycofanie LimeWire

Sąd nakazuje wycofanie LimeWire

27.10.2010 12:10, aktualizacja: 27.10.2010 13:53

Nadszedł koniec udziału Lime Company w świecie Peer-to-Peer. Dziś sąd nakazał wydawcy zakończenie wsparcia oraz zaprzestanie udostępniania rozwijanego przez tę firmę programu LimeWire, popularnego klienta sieci Gnutella.

Po czterech latach procesu Lime Company, która została pozwana przez RIAA w sierpniu 2006 roku, sędzia Kimba Wood wydała wyrok korzystny dla RIAA. LimeWire został uznany za narzędzie łamania praw autorskich. Program był używany do pobierania nielegalnych treści, mimo że użytkownicy programu powinni zaręczyć, że nie będą go używać w ten sposób. Firma wydająca program nie polepszyła sytuacji, mimo świadomości, że program jest używany głównie przez piratów. Przez cały czas trwania procesu nie było widocznych czynności, mających zapobiec łamaniu prawa, jak filtrowanie zawartości czy identyfikacja plików z użyciem indywidualnej sygnatury (fingerprinting). Jedynym pomysłem na ukrócenie dystrybucji nielegalnych plików z użyciem LimeWire, o jakim była mowa, to otwarcie sklepu z legalnymi, niezabezpieczonymi plikami muzycznymi przez Lime Company. Jak łatwo się domyślić, wydawnictwa nie są chętne do współpracy z firmą budzącą takie skojarzenia.

Likwidacja najpopularniejszego klienta sieci Gnutella z pewnością utrudni życie pewnej grupie piratów, ale pewnym jest, że szybko znajdą alternatywę. Firmę Lime Company czeka kolejny proces. W styczniu przyszłego roku sąd ma zdecydować o kompensacji dla firm nagraniowych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)