Sąd podtrzymał kolejną karę nałożoną na pobieraczka przez UOKiK

Sąd podtrzymał kolejną karę nałożoną na pobieraczka przez UOKiK

Sąd podtrzymał kolejną karę nałożoną na pobieraczka przez UOKiK
12.12.2013 19:23

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał kolejną decyzję prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie niesławnego serwisu pobieraczek.pl. Podtrzymana została kara pieniężna wysokości 215 960 złotych za wprowadzanie klientów w błąd. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny i właścicielom pobieraczka wciąż przysługuje prawo do apelacji.

Wyrok SOKiK dotyczy decyzji Urzędu wydanej w kwietniu 2012 roku, w której to stwierdzono między innymi, że pobieraczek.pl wprowadzał klientów w błąd wysyłając wiadomości sugerujące popełnienie przestępstwa. Celem tego działania było oczywiście przekonanie klientów do uiszczenia zapłaty za korzystanie z serwisu. SOKiK swoją decyzję uzasadnił stwierdzeniem, że jedynie sąd, wydając wyrok, może określić, czy zostało popełnione przestępstwo. Nawet hipotetyczne straszenie konsumenta o złożeniu do organów ścigania zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa jest niezgodne z prawem. Przedsiębiorcom nie wolno zastraszać konsumentów, wymuszać na nich płatności oraz wprowadzać ich w błąd — można przeczytać w komiunikacie UOKiK, rozesłanym dziś do mediów.

Obraz

Kara nałożona na spółkę Eller Service, która zarządzała stroną, została uznana za słuszną. Warto przypomnieć, że 27 marca tego roku Sąd Apelacyjny podtrzymał nałożenie na przedsiębiorcę kary wysokości 239 140 zł za wprowadzanie internautów w błąd hasłem „10 dni pobierania bez opłat”.

Wyroki niestety nie rozwiązują problemów internautów, którzy skusili się na testowanie pobieraczka przez 10 dni „za darmo” i tym samym zawarli umowy z serwisem. UOKiK poleca w tej sprawie kontakt z lokalnymi rzecznikami konsumenta, z bezpłatną infolinią konsumencką (800 007 707) lub napisanie na adres: porady@dlakonsumentow.pl.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)