Safari Technology Preview – Apple prezentuje przeglądarkę dla deweloperów

Strona głównaSafari Technology Preview – Apple prezentuje przeglądarkę dla deweloperów
31.03.2016 12:22
Safari Technology Preview – Apple prezentuje przeglądarkę dla deweloperów
bDXYlaXW

Apple właśnie opublikowało nową wersję swojej przeglądarki Safari. Nie chodzi jednak o nowości w wersji stabilnej przeznaczonej na iOS-a czy OS X-a. Korporacja zaprezentowała natomiast Safari Technology Preview, czyli wersję programu przeznaczoną dla deweloperów. Dzięki niej na bieżąco będą się oni mogli zapoznawać z nowościami i śledzić kompatybilność z nimi swoich witryn.

bDXYlaXp

Dotychczas możliwe było sprawdzanie kolejnych testowych wersji silnika WebKit, niemniej Safari Technology Preview stanowi kompletną przeglądarkę działającą całkowicie niezależnie od instalacji stabilnej wersji programu. Nie zabrakło także całkiem rozbudowanych narzędzi deweloperskich, które zostały udostępnione w nowym menu.

350175044976272841

Wśród nich należy wymienić przede wszystkim Responsive Design Mode. Jak nietrudno się domyślić, chodzi o tryb, w którym testować można wygląd strony w różnych rozdzielczościach oferowanych przez ekrany różnych urządzeń. W praktyce całość prezentuje się niezwykle prosto i przejrzyście: po uruchomieniu trybu sprawdzania responsywności, deweloper może nawigować pomiędzy różnymi urządzeniami Apple i dodatkowymi rozdzielczościami z natychmiastowym podglądem.

bDXYlaXr

Testowa wersja Safari to jednak przede wszystkim funkcje, które w bliższej lub dalszej przyszłości trafią do wersji stabilnej. Mowa tutaj na przykład o szóstej wersji implementacji JavaScript ECMAScript, Ponadto najnowsza testowa wersja silnika WebKit oferuje obsługę specyfikacji Shadow DOM czy dostęp do synchronizacji zakładek i historii przeglądania z iCloud.

350175044976469449

Różnic w stosunku do standardowego Safari jest więcej, można zapoznać się z nimi w komunikacie opublikowanym przez Apple. Mimo że Safari Technology Preview przeznaczone jest dla deweloperów, to działa całkiem sprawnie i stabilnie. Biorąc pod uwagę, że instaluje się niezależnie od Safari i jest aktualizowane przez App Store, może zatem stanowić wgląd do nowości przygotowywanych przez Apple także dla przeciętnych użytkowników. Program można znaleźć w naszej bazie oprogramowania.

Udostępnij:
bDXYlaYn