Samsung Galaxy S20 Ultra jest potężny – także fizycznie. Nie zmieści się wam do kieszeni

Samsung Galaxy S20 Ultra jest potężny – także fizycznie. Nie zmieści się wam do kieszeni

Samsung Galaxy S20 Ultra jest ogromny, fot. AP/Associated Press/East News
Samsung Galaxy S20 Ultra jest ogromny, fot. AP/Associated Press/East News
Oskar Ziomek
12.02.2020 10:20, aktualizacja: 12.02.2020 14:03

Samsung Galaxy S20, S20+ oraz S20 Ultra zostały wczoraj oficjalnie zaprezentowane. W zasadzie wszystkie wcześniejsze doniesienia i przecieki związane z wyglądem się potwierdziły. Mamy więc wyświetlacze z odświeżaniem 120 Hz, duże akumulatory, nagrywanie w 8K i nacisk na aspekt fotograficzny. Więcej na ten temat możecie przeczytać na Komórkomanii – Galaxy S20 Ultra był już w naszych rękach.

Niestety, wraz z fizycznymi cechami nowych smartfonów, potwierdziły się także moje obawy o wygodę korzystania z największego Samsunga Galaxy S20 Ultra. Nie miałem go jeszcze w ręce, ale pierwsi recenzenci potwierdzają, że obsługa urządzenia może być wyzwaniem.

Samsung Galaxy S20 Ultra to ogromny smartfon, fot. Komórkomania.
Samsung Galaxy S20 Ultra to ogromny smartfon, fot. Komórkomania.

O ile na kanapie w domu, gdzie jedną ręką można na upartego obsługiwać nawet 10-calowy tablet, pewnie nie będzie z tym problemu, tak gdziekolwiek indziej może to być dalekie od komfortu, jaki znamy z flagowców sprzed dwóch czy trzech lat.

Spójrzmy więc na wymiary i wagę. Galaxy S20 Ultra ma wysokość dokładnie 166,9 mm, szerokość 76 mm, grubość 8,8 mm i waży 220 gramów (w wersji z 5G nawet 2 gramy więcej). To wartości, które zostały wymuszone między innymi potężnym ekranem o przekątnej 6,9 cala i akumulatorem o pojemności 5000 mAh.

Od lewej: Samsung Galaxy S20, Galaxy S20+ i Galaxy S20 Ultra, fot. materiały prasowe.
Od lewej: Samsung Galaxy S20, Galaxy S20+ i Galaxy S20 Ultra, fot. materiały prasowe.

Wierzę, że znajdzie się cała masa osób, która będzie o Galaxy S20 Ultra marzyć lub po prostu sobie taki smartfon kupi, ale śmiem twierdzić, że nie jestem jedyną osobą, która trend fizycznego powiększania flagowych smartfonów obserwuje z niedowierzaniem.

Gdzie się podziały małe flagowce?

Osoby, które obecnie korzystają z kilkuletniego telefonu, być może nie zdają sobie sprawy ze skali problemu. Samsung Galaxy S20 Ultra jest bowiem naprawdę wielki. iPhone 11 Pro Max jest od niego niższy prawie o centymetr, a Galaxy Note 10+ prawie o pół centymetra. Nie jest to więc kwestia dziesiątek milimetrów, a porównujemy topowe i największe smartfony na rynku.

Najlepiej zobaczyć to na własne oczy, tutaj na przykładzie porównywarki z serwisu PhoneArena, która zachowuje fizyczne proporcje pokazywanych modeli. Poniżej rzut oka na Galaxy S20 Ultra w zestawieniu z Galaxy S10 i iPhone'em SE – modelem z ekranem, który "za czasów" Steve'a Jobsa został określony odpowiednim do obsługi kciukiem jednej ręki. Te czasy pewnie już nie wrócą.

Od lewej: Samsung Galaxy S20 Ultra, Samsung Galaxy S10 i iPhone SE we właściwych proporcjach względem siebie, źródło: PhoneArena.
Od lewej: Samsung Galaxy S20 Ultra, Samsung Galaxy S10 i iPhone SE we właściwych proporcjach względem siebie, źródło: PhoneArena.

W trendzie na powiększanie topowych smartfonów nie byłoby oczywiście nic złego – w końcu wiele osób je kupuje – gdyby pamiętano o pozostałych klientach, z innymi potrzebami i choćby mniejszymi rękami. Jeszcze niedawno taką propozycją był na przykład Samsung Galaxy S10e, który według mnie do dzisiaj pozostaje jednym z ciekawszych urządzeń dla osób szukających wydajnego i małego smartfonu (ekran o przekątnej tylko 5,8 cala) z wyświetlaczem AMOLED.

Galaxy S20e nie zaprezentowano, a jego swego rodzaju odpowiednikiem jest po prostu Samsung Galaxy S20 – najmniejszy z zaprezentowanych wczoraj, przy czym wcale nie mały. Od wspomnianego S10e jest wyższy prawie o centymetr i tym samym nieznacznie większy nawet od modelu Note 10.

Od lewej: Samsung Galaxy S20 Ultra, Galaxy Note 10 i Galaxy S10e we właściwych proporcjach względem siebie, źródło: PhoneArena.
Od lewej: Samsung Galaxy S20 Ultra, Galaxy Note 10 i Galaxy S10e we właściwych proporcjach względem siebie, źródło: PhoneArena.

Jeszcze kilka lat temu tworzenie małych wersji flagowych smartfonów było standardem, a niektóre z nich występowały nawet z dopiskami "mini". Domyślam się, że o rezygnacji z takich urządzeń zadecydowały liczby i rynek, jednak nie ma to większego wpływu na moje niezadowolenie.

Dla kogo Galaxy S20 Ultra?

Gdybym miał dziś kupować nowy, topowy smartfon Samsunga, wciąż wybrałbym Galaxy S10e. Prawdopodobnie tylko wtedy nie musiałbym kupować nowych spodni z kieszeniami – takimi w sam raz na gigantycznych rozmiarów flagowce, jakie dziś królują w ofercie wszystkich producentów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (99)