Samsung Gear S2 Classic 3G: smartwatch z niewyjmowalną kartą SIM

Samsung Gear S2 Classic 3G: smartwatch z niewyjmowalną kartą SIM19.02.2016 13:07
Samsung Gear S2 Classic 3G: smartwatch z niewyjmowalną kartą SIM

Znamy już datę rozpoczęcia sprzedaży smartwatcha Samsung Gear S2 Classic 3G oraz szczegóły jego specyfikacji technicznej. Urządzenie, które zaprezentowane zostanie podczas tegorocznego Mobile World Congress, trafi na półki 11 marca i będzie stanowiło pierwsze tej klasy urządzenie wyposażone w kartę eSIM. To zaś daje sporo do myślenia odnośnie przyszłości kart SIM w ogóle: wiele wskazuje, że wkrótce powszechną praktyką będzie montowanie ich w urządzeniach na stałe.

Nowy smartwatch Samsunga będzie występował w dwóch wariantach: 3G i 4G. Producent chwali się, że będzie to pierwszy smartzegarek z obsługą sieci komórkowych a wszystko to za sprawą karty eSIM. Dzięki niej możliwe będzie dzwonienie, wysyłanie SMS-ów czy obsługa pakietu danych bez konieczności używania zsynchronizowanego smartfona. Potwierdzają się zatem opisywane przez nas przy okazji premiery procesora Snapdragon 2100 koncepcje, według których smartwatche będą wkrótce w pełni autonomicznymi urządzeniami.

Samsung opublikował oddzielny komunikat, w którym dzieli się dodatkowymi informacjami o tym, jak zegarek będzie obsługiwał sieci komórkowe. Odbywać się to będzie za pomocą eSIM: jednej fizycznej „karty”, która będzie mogła obsługiwać usługi różnych operatorów. Użytkownik będzie mógł pobrać profil konkretnego operatora na kartę, a następnie go aktywować. Nie jest jasne, czy może się to odbywać wielokrotnie, jeżeli jednak będzie taka możliwość, to zapowiada się koniec urządzeń Dual-SIM w formie takiej, jaką znamy dziś.

350172940257814465

eSIM to efekt współpracy Samsunga między innymi z grupą Vodafone czy Telefonica oraz producentami czipów, które znajdują się na kartach. Najważniejsze jednak, że eSIM będzie zamontowane w urządzeniu na stałe. Użytkownicy wciąż z oporem reagują na niewyjmowalne akumulatory w smartfonach, a już nachodzi kolejna zmiana: być może wkrótce bryły urządzeń będą całkowicie monolityczne także w związku z zamontowaną na stałe kartą SIM.

Samsung Gear S2 Classic 3G będzie posiadał znaną i lubianą metodę obsługi opartym na ruchomym pierścieniu na kopercie. Dostępny będzie, przynajmniej na początku, tylko wariant z czarnym skórzanym paskiem. Wyświetlacz sAMOLED będzie miał średnicę 1,2 cala i rozdzielczość 360×360 pikseli, co daje 302 piksele na cal. W urządzeniu znajdzie się dwurdzeniowy procesor taktowany z częstotliwością do 1 GHz, 512 MB RAM i 4 GB pamięci wewnętrznej.

Na urządzeniu preinstalowany zostanie system Tizen OS, nie zabraknie oczywiście licznych aplikacji od Samsunga i nie tylko. Dostępne będą moduły Wi-Fi, Bluetooth i NFC, oraz akcelerometr, żyroskop czy barometr, co oczywiście jest nieodzownym elementem śledzenia aktywności użytkownika. Akumulator, który będzie można naładować bezprzewodowo, ma pojemność 300 mAh i ma pozwolić na 2-3 dni korzystania z zegarka, co oczywiście należy potraktować z dużym dystansem. Na więcej informacji o zegarku przyjdzie nam poczekać do MWC.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)