Samsung: kalibracja telewizora aplikacją. Lepszy obraz z pomocą telefonu

fot. Jonas Leupe/Unsplash
fot. Jonas Leupe/Unsplash

26.01.2021 11:59, aktual.: 26.01.2021 12:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W trakcie "wirtualnej" odsłony targów CES 2021 firma Samsung ogłosiła, nieco na boku, ciekawe rozwiązanie dla posiadaczy telewizorów. Mowa o aplikacji EZCal, służącej do kalibracji obrazu z poziomu telefonu.

Profesjonalna kalibracja telewizora jest kosztownym procesem, wymagającym drogiego sprzętu i oprogramowania, a także przede wszystkim złożonej wiedzy na ten temat.

EZCal w założeniu ma zaoferować namiastkę takich możliwości, a do tego ma wystarczyć jedynie telefon. Kompatybilne będą tutaj smartfony z rodziny Samsung Galaxy oraz iPhone'y.

Aplikacja pokaże nam gdzie mamy trzymać telefon przy ekranie, a następnie zobaczymy na urządzeniu mobilnym analizę warunków świetlnych w naszym pokoju. Następnie oprogramowanie dobierze ustawienia obrazu tak, aby spełniły one profesjonalne, branżowe standardy.

Oprogramowanie potrafi analizować treści w rozszerzonym zakresie dynamiki obrazu (HDR), jak i w standardowym (SDR). Można w nim zdefiniować własne kryteria obrazu, np. tak, aby jako priorytet obrać sobie jasność.

Gotowych ustawień kalibracji jest kilka, a szybka kalibracja trwa nawet między 15-30 sekund.

Prace nad aplikacją jeszcze trwają - ma zostać wydana w lutym 2021 roku, a Samsung zapowiada, że margines błędu odzworowaniaa kolorów Delta E 2000 ma wynosić zaledwie 0,5.

Warto wspomnieć, że oprócz posiadania kompatybilnego telefonu, wsparcie dla systemu EZCal musi również być umożliwione po stronie telewizora. Najpewniej odbędzie się to za pomocą aktualizacji w odbiornikach marki Samsung. Których? Jeszcze nie wiemy, ale raczej na pewno w modelach z 2021 roku - czy wcześniejszych? Czas pokaże.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)