Samsung zapewnia, że ich serwerowe SSD PCIe 4.0 nie wyzioną ducha

Samsung zapewnia, że ich serwerowe SSD PCIe 4.0 nie wyzioną ducha

Samsung prezentuje niezawodne SSD PCIe 4.0 dla serwerów (fot. Materiały prasowe Sasmsung)
Samsung prezentuje niezawodne SSD PCIe 4.0 dla serwerów (fot. Materiały prasowe Sasmsung)
22.09.2019 22:51, aktualizacja: 23.09.2019 11:12

Samsung stwierdził w sprawie swoich nowych serwerowych dysków SSD PCI-Express 4.0, że "nigdy nie umrą". Komórki pamięci zużywają się, więc to śmiała teza, nawet w gronie jeszcze bardziej niezawodnego sprzętu serwerowego.

Według firmy, to zasługa nowego oprogramowania, która zarządza całą pracą jego nowych profesjonalnych nośników półprzewodnikowych. W jego skład wchodzą trzy wcześniej nieużywane komponenty. To między innymi technologia wirtualizacji „uczenia maszynowego V-NAND” (weryfikująca informacje) i tak zwana "fail-in-place".

Nowy serwerowy SSD PCIe 4.0 w wersji U.2 (fot. Materiały prasowe Sasmsung)
Nowy serwerowy SSD PCIe 4.0 w wersji U.2 (fot. Materiały prasowe Sasmsung)

Nieśmiertelny SSD?

Inżynierowie Samsunga uważają, że FIP umożliwia normalne działanie nośnika nawet w sytuacji, kiedy uszkodzeniu ulegną poszczególne chipy. System wykryje niesprawną komórkę NAND flash, sprawdzi dane i przeniesie je do normalnie pracujących komórek z SSD. Rozwiązanie działa na SSD Samsung PM1733. To model o zawrotnej nawet nie tylko jak na SSD maksymalnej pojemności 30,72 TB, który ma 512 układów.

Jeśli jakiś układ NAND ulegnie uszkodzeniu, to praca urządzenia będzie dalej normalnie przebiegać i dysk "nigdy nie umrze". Choć można to niejednoznacznie interpretować. Raczej wątpliwe byłoby stwierdzenie, że nie ma nawet najmniejszej możliwości na uszkodzenie takiego dysku SSD. W końcu każdy dysk kiedyś przestanie działać, nawet jeśli limity czasu jego pracy i ilości zapisów zostały bardzo mocno podwyższone.

A także jako karta rozszerzeń PCI-Express (fot. Materiały prasowe Sasmsung)
A także jako karta rozszerzeń PCI-Express (fot. Materiały prasowe Sasmsung)

Samsung z nowymi bardzo pojemnymi SSD dla serwerów

Usprawnione oprogramowanie to jedna z ważnych cech nowej linii SSD przeznaczonych dla centrów danych. Model o przestrzeni 30,72 TB to zdecydowanie najpojemniejsza jednostka, która została przygotowana w standardzie U.2. Jej Maksymalny odczyt to 6400 MB/s, a zapis 3800 MB/s. Poza tym będą dostępne nośniki w formie kart PCI-Express HHHL (ale "tylko" do 15,36 TB pojemności) o jeszcze lepszych prędkościach 8000 MB/s w odczycie i 3800 MB/s dla zapisu.

Na razie jeszcze nic nie wiadomo o planach Samsunga w temacie SSD PCI-Express 4.0 przeznaczonych na rynek konsumencki. Prawdopodobnie przytaczane modele (nie podano jeszcze ich ceny), które są dedykowane dla serwerów pracujących w oparciu o najnowszą wersję platformy AMD Epyc, mogą poprzedzać rychłą zapowiedź modeli dla domowych odbiorców. Ciekawe, czy nowe oprogramowanie mające zastosowanie w profesjonalnych serwerowych nośnikach, będzie użyte też w cywilnych propozycjach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)