Sculptris 3D — wszystko, co można zrobić z gliną

Sculptris 3D — wszystko, co można zrobić z gliną

22.06.2011 13:53

Naszą kolekcję programów wzbogacił darmowy i bardzo prosty w obsłudze program do modelowania 3D przez rzeźbienie — Sculptris 3D.

Sculptris to darmowy program rozwijany w firmie Pixologic, znanej jako wydawca cenionego przez artystów i filmowców programu ZBrush. Sculptris, w przeciwieństwie do ZBrush, kierowany jest do początkujących użytkowników. O tym programie mówi się, że pozwala z modelem zrobić to samo, co można zrobić z gliną. I rzeczywiście, na starcie użytkownik dostaje do rąk kulkę wirtualnej masy plastycznej, z której za pomocą intuicyjnych narzędzi (wybrzuszanie, wygładzanie, szczelina, spłaszczanie, szczypanie) może wyrzeźbić swój model. Co ważne przy tworzeniu twarzy, zwierząt i postaci, Sculptris pozwala na rzeźbienie w trybie symetrycznym (po obu stronach wykonywane są te same operacje).

Siatkę modelu można zredukować lub dokonać kolejnego podpodziału. Modelowi można nadać teksturę z dołączonej biblioteki lub własnoręcznie go pomalować. Ponadto w tej wersji programu wprowadzona została dynamiczna teselacja, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne malowanie i modelowanie bez potrzeby zajmowania się geometrią modelu, co czyni modelowanie w Sculptrisie jeszcze łatwiejszym. Gotowy model można zapisać do dalszej edycji lub renderowania w formacie OBJ lub jednym kliknięciem przenieść do ZBrush.

Program można pobrać z naszego portalu dla systemów Windows i Mac OS X w dziale Programy -> Grafika -> Modelowanie 3D. Przed pobraniem wymagana jest darmowa rejestracja na stronie producenta. Odnośnik do pliku instalacyjnego jest przysyłany na podany przy rejestracji adres e-mail.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)