SI poprowadzi YouTube'a chińskiej agencji prasowej

Źródło: Zrzut ekranu New China TV
Źródło: Zrzut ekranu New China TV
Piotr Urbaniak

09.11.2018 13:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chińczycy znaleźli idealnego prezentera telewizyjnego. Rządowa agencja prasowa zaczęła wykorzystywać prezentera stworzonego dzięki sztucznej inteligencji do prowadzenia kanału na YouTubie – donosi Gazeta Wyborcza.

Za projekt odpowiada Xinhua, będąca należącą do rządu agencją prasową, która uważa, że jest to świetny sposób na redukcję kosztów przekazywania informacji. Jak słusznie zauważają pomysłodawcy, program może pracować 24 godz. na dobę i to zarówno na oficjalniej stronie, jak i w mediach społecznościowych, odciążając tym samym ludzkich pracowników.

Technicznie rzecz biorąc, SI składa się z wizualnej reprezentacji, stworzonej na wzór człowieka, syntezatora mowy i algorytmów uczenia maszynowego. Nie wiadomo wprawdzie, jakie technologie dokładnie zastosowano, ale wiemy za to o przygotowaniu dwóch wersji: chińsko- i anglojęzycznej.

Xinhua's first English AI anchor makes debut

– Witam wszystkich, jestem angielskim prezenterem SI... – program wita się z widzami.

Na zamieszczonym wideo, prezentującym możliwości systemu, widać pewne niedoskonałości: mimika prezentera jest momentami sztuczna, choć stara się on oddawać emocje, a głos brzmi zbyt jednostajnie. Mimo wszystko trzeba przyznać, że w projekcie tkwi ogromny potencjał, który – dzięki nauczaniu maszynowemu – z pewnością ulegnie zwiększeniu.

Co ciekawe, przy okazji możemy się dowiedzieć, że w Chinach testowano również mocno zhumanizowaną SI Microsoftu. Dyrektor generalny, Satya Nadella, ujawnił, że przedsiębiorstwo z Redmond sprawdzało tak skuteczność chatbota Xiaoice.

„Ziarenko”, jak brzmi spolszczona nazwa bota firmy Microsoft, przekonał wielu ludzi, że jest prawdziwym człowiekiem. Prowadził własny program w telewizji, a nawet publikował wiersze, przez co stał się... celebrytą. Na 16 portalach społecznościowych, gdzie kontaktował się z internautami, zebrał ponad 500 mln znajomych i subskrybentów.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)