Sieć Tor na iOS‑ie: przeglądarka Onion Browser dostępna za darmo

Sieć Tor na iOS-ie: przeglądarka Onion Browser dostępna za darmo

09.01.2017 15:31, aktual.: 09.01.2017 16:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Użytkownicy iPhone’ów i iPadów nie mogą narzekać na ogromny wybór przeglądarek internetowych, które oferowałyby dodatkowe funkcje maskujące lokalizację czy chroniące prywatność użytkownika. A wiadomo przecież, że Apple wręcz szczyci się długą tradycją współpracy z amerykańskim rządem. Dla lubiących prywatność mamy dobre wieść – przeglądarkę Onion Browser można pobrać za darmo.

Przeglądarka Onion Browser – jak można domyślić się bez trudu po samej nazwie – umożliwia użytkownikom iOS-a połączenie z wykorzystaniem trasowania cebulowego, czyli siecią Tor. Oferuje między innymi szyfrowanie ruchu oraz usuwanie ciasteczek, historii przeglądania i pamięci podręcznej za pomocą jednego przycisku. Nie bazuje ona na silniku Gecko, przez co nie dotyczą jej podatności Firefoksa, jak to ma miejsce w przypadku Tor Browser. Z drugiej zaś strony wykorzystanie silnika WebKit także stanowi pewne ograniczenie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Niemożliwe jest także, ze względu na ograniczenia nałożone przez Apple, trasowanie cebulowe całego ruchu generowanego z urządzania z iOS-em, np. dzięki uruchomieniu specjalnej usługi systemowej. Onion Browser poradzi sobie jednak doskonale z maskowaniem IP, omijaniem filtrów ruchu ze względu na lokalizację oraz oczywiście dostępem do adresów z rozszerzeniem .onion. Twórca programu zapowiada, że w przygotowaniu jest nowa wersja programu, która ma obejść najpoważniejsze ograniczenia iOS-a. Aktualnie, gdy część ruchu pozostaje poza trasowaniem, korzystanie z Onion Browser nie gwarantuje poziomu anonimowości porównywalnej z Tor Browser na Androida.

Tym bardziej cieszy, że Onion Browser jest już dostępne w App Store za darmo. Jeszcze w zeszłym roku za pobranie trzeba było zapłacić najniższą stawkę przewidzianą w sklepie, a zatem 99 centów amerykańskich. Niech o popularności przeglądarki świadczy fakt, żę Mike Tigas, twórca Onion Browser, mimo tak niskiej ceny, zarabiał na niej 2 tys. dolarów miesięcznie. Nie bez znaczenia pozostaje także motywacja, dla której zmienił model dystrybucji. Zagrożenie dla prywatności, a zatem powód dla korzystania z Onion Browser, Tigas dostrzega w prezydenturze Donalda Trumpa. Onion Browser znaleźć można w naszej bazie oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)