Sklep Google Play: popularna aplikacja po aktualizacji okazała się szkodliwa

Sklep Google Play: popularna aplikacja po aktualizacji okazała się szkodliwa
Piotr Urbaniak

08.02.2021 18:47, aktual.: 09.02.2021 01:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele lat w Sklepie Play i ponad 10 mln pobrań, a jednak twórcy postanowili zaryzykować i wraz z aktualizacją dorzucić trochę szkodliwego kodu.

Sprawa dotyczy aplikacji Barcode Scanner, jednego z najpopularniejszych czytników kodów QR i kreskowych na Androida, czytamy w informacji prasowej firmy Malwarebytes. Przez parę ładnych lat narzędzie istotnie służyło do tego, do czego zostało stworzone. Pod koniec grudnia użytkownicy zaczęli jednak sygnalizować niepokojące zachowanie systemowej przeglądarki.

Jak ustalono, przeprowadzając rzekomo rutynową aktualizację, twórcy Barcode Scannera dorzucili nieprzyjemną niespodziankę, a konkretniej irytujący adware.

Złośliwy proces uruchamiał się w tle, by w losowych interwałach czasowych bombardować reklamami wyświetlanymi właśnie poprzez systemową przeglądarkę. Nie znaleziono w nich co prawda żadnego kodu szpiegującego ani backdoorów, ale były bardzo nachalne, czytamy.

Choć szkodliwe oprogramowanie w Sklepie Play niewątpliwie nie stanowi novum, rzadko kiedy zdarza się, aby okazywał się nim software o wieloletniej historii, a tu proszę. Mimo wszystko, po raporcie Malwarebytes, Google szkodnika niezwłocznie usunął. Niemniej, co należy podkreślić, wciąż znajduje się on na milionach aktywnie użytkowanych urządzeń.

Co w takim wypadku zrobić? Odpowiedź brzmi: naturalnie, usunąć. Tak, jak z tutejszego katalogu usuwa go właśnie zespół redakcyjny dobrychprogramów.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)