Skróty w swiecie komputerów. Wiesz, czym jest ATX i STP?

Skróty w swiecie komputerów. Wiesz, czym jest ATX i STP?

Wiesz, co znajduje się na zdjęciu?
Wiesz, co znajduje się na zdjęciu?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Yulia-Images
Karolina Kowasz
20.05.2022 19:28, aktualizacja: 20.05.2022 22:43

W świecie nowoczesnych technologii, często pojawia się wiele specyficznych skrótów. Dla osób, które nie są na bieżąco z techniką, przygotowaliśmy dziesięć pojęć, które warto znać, by lepiej rozumieć nowości, które pojawiają się w branży tech.

Lista poniższych skrótów może przydać się nie tylko osobom, które wybierają się na studia informatyczne. Ich znajomość ułatwi rozumienie wielu wiadomości z branży.

STP

Pod tym skrótem kryje się protokół drzewa rozpinającego, czyli protokół komunikacyjny, który jest wykorzystywany przez sieci komputerowe. STP zostało stworzone z myślą o zwiększeniu niezawodności środowisk sieciowych.

UTP

Skrót występujący także jako U/UTP lub F/UTP to nic innego jak popularna skrętka. UTP to rodzaj przewodu, który służy do przesyłania informacji. Skrętki są zbudowane z jednej lub większej liczby par kabli skręconych.

Struktura przewodów
Struktura przewodów© Getty Images | zuperia

FDD

Jako FDD opisywane są dwie rzeczy - pierwsza to napęd dyskietek, czyli Floppy Disk Drive. Ze względu na zanik tego rodzaju napędu, częściej można jednak spotkać się z korzystaniem z tego skrótu na pojęcie kwestii zorganizowania dostępu do sieci. FDD polega na wykorzystaniu w danej komórce dwóch zakresów częstotliwości.

TDD

Test-driven development to pojęcie, które zyskało ogromną popularność w ciągu kilku ostatnich lat. W ramach TDD, programista wielokrotnie powtarza kilka kroków - najpierw szykuje testy automatyczne, po czym następuje implementacja funkcjonalności oraz refaktoryzacja (poprawienie) kodu.

UPS

Skrót kojarzony z jedną z firm kurierskich, UPS czyli uninterruptible power supply, to nic innego jak zasilacz awaryjny. W przypadku zaniku zasilania, UPS przejmuje funkcję utrzymania takowego dla innych urządzeń elektrycznych lub elektronicznych.

Przykładowy UPS
Przykładowy UPS© Getty Images | Smith Collection/Gado

ATX

Jako ATX podaje się standard konstrukcji płyt głównych oraz zasilaczy i obudów, czyli Advanced Technology Extended. W jego ramach określa się układ płyty głównej, porty, gniazdo zasilające oraz inne kwestie konstrukcyjne.

IEC

Pod tym pojęciem ukrywa się Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna. Organizacja ta zajmuje się opracowywaniem oraz publikowaniem norm dotyczących technik elektrycznych i elektronicznych oraz wszystkich innych, które mogą być z tym związane.

RCA

Złącze RCA używane jest w sprzęcie audio i wideo. Potocznie nazywane cincią, od zwrotu cinch, należy do najpopularniejszych złączy analogowych.

Kable RCA
Kable RCA© Getty Images | Insan Kamil

XLR

Złącza XLR są chwalone ze względu na najniższe straty i zakłócenia sygnału. Przewody tego typu wykorzystywane są profesjonalnie w technice audio.

NAS

Popularne dyski sieciowe NAS umożliwiają podłączenie zasobów pamięci dyskowych bezpośrednio do sieci komputerowej. Za pomocą serwera NAS można przechowywać wszystkie pliki należące do użytkownika i uzyskać do nich dostęp za pośrednictwem Internetu.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)