Skype Beta na Linuksa z połączeniami telefonicznymi i wideorozmowami

Skype Beta na Linuksa z połączeniami telefonicznymi i wideorozmowami

Skype Beta na Linuksa z połączeniami telefonicznymi i wideorozmowami
01.03.2017 15:01, aktualizacja: 01.03.2017 16:56

Dziś wyłączone zostały starsze wersje Skype'a, ale tylko na Windowsie i macOS-ie. Wciąż działa Skype 4.3 na Linuksa, mimo że Microsoft omyłkowo poinformował wcześniej, że i on zostanie zablokowany. Zamiast tego otrzymaliśmy jednak ważną aktualizację testowego Skype'a, który tym samym przeszedł z fazy Alpha do Beta.

Skype Beta to testowa wersja komunikatora przeznaczona na dystrybucje Linuksa, która opiera się nie na przesyłaniu danych za pośrednictwem protokołu P2P, lecz chmury, czyli w modelu docelowym dla aktualnego rozwoju programu. Gdy jednak pojawiły się informacje o tym, że od 1 marca Microsoft wyłączy starszą wersję, Skype'a 4.3, wielu użytkowników nie kryło oburzenia, a to za sprawą mocno ograniczonej funkcjonalności Skype'a Alpha.

Dziś na forum Skype'a ukazał się komunikat o wydaniu nowej wersji Skype'a Beta, oznaczonej okrągłym numerem 5.0. Nie bezpodstawnie zresztą – do tej wersji komunikatora, poza poprawkami błędów i optymalizacją, trafiły wreszcie długo oczekiwane i często wykorzystywane funkcje, które dostępne są w Skypie 4.3.

W Skypie Beta można już zatem przeprowadzać rozmowy wideo, choć na razie tylko pomiędzy dwoma użytkownikami. Nie ma jednak ograniczeń co do wykorzystywanego przez nich urządzenia czy systemu operacyjnego – ze Skype'a na Linuksie można połączyć się z Androidem, iOS-em, Windowsem i macOS-em. Możliwe jest także wykonywanie połączeń telefonicznych, oczywiście po doładowaniu konta Skype odpowiednią kwotą.

W wersji 5.0 na liście kontaktów zobaczymy statusy, wprowadzono także możliwość strumieniowania ekranu, także bez ograniczeń co do systemu operacyjnego rozmówcy. Usprawniono ponadto integracje ze środowiskiem Unity na Ubuntu – odtąd w powiadomieniach wyświetlana będzie liczba nieprzeczytanych wiadomości.

Nowe funkcje stanowią realizację postulatów użytkowników zaskoczonych omyłkową zapowiedzią końca Skype'a 4.3, co sugeruje, że wkrótce Microsoft rzeczywiście wyłączy starszą wersję aplikacji. Teraz jest to jednak bardziej uzasadnione, gdyż Skype Beta 5.0 – dzięki wideorozmowom i połączeniom telefonicznym – rzeczywiście oferuje najważniejsze funkcje wykorzystywane przez użytkowników na co dzień. Paczki instalacyjne można pobrać ze strony producenta.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)