Skype na Linuksie tylko w okrojonej wersji alpha? Microsoft wyłączy wersję 4.3

Skype na Linuksie tylko w okrojonej wersji alpha? Microsoft wyłączy wersję 4.3
11.02.2017 18:29
Skype na Linuksie tylko w okrojonej wersji alpha? Microsoft wyłączy wersję 4.3

Od dłuższego czasu wiadomo, że Microsoft pracuje nad całkowitym zastąpieniem w Skypie komunikacji opartej na P2P wymianą danych z wykorzystaniem chmury. Ma to swoje konsekwencje dla samego oprogramowania – zablokowana zostanie możliwość logowania się do starszych wersji aplikacji.

O wyłączeniu starszych wersji aplikacji Skype'a na Windowsa i macOS-a pisaliśmy już na początku lutego. Microsoft nie wspomniał jednak słowem o Linuksie, gdzie sytuacja jest bardziej złożona. Microsoft od blisko trzech lat nie zaktualizował stabilnej wersji Skype'a, aktualna to 4.3. W lipcu zeszłego roku wydana została nowa aplikacja oparta na WebRTC, wykorzystująca model działania w chmurze. Nowy Skype jest jednak na Linuksie wciąż w wersji alfa.

350195106852399041

W ostatnim czasie użytkownicy Skype'a 4.3 na Linuksie otrzymali maila przypominającego o konieczności aktualizacji, gdyż 1 marca starsza linuksowa wersja zostanie wyłączona. Na forum komunikatora trwają dyskusje na ten temat, zaś użytkownicy są zdezorientowani. Microsoft planuje wyłączyć starego Skype'a nie bacząc na to, że jest to w tej chwili jedyna dostępna na Linuksa wersja stabilna.

I nie chodzi tutaj o samo nazewnictwo – Skype Alpha odstaje pod względem funkcjonalności nawet od wersji przeglądarkowej. Brakuje na przykład możliwości prowadzania rozmów telefonicznych. Alpha stanowi de facto okrojoną wersję aplikacji webowej uruchamianą w natywnym oknie. Wygląda na to, że za dwa tygodnie będzie to jedyna wersja Skype'a dostępna na Linuksa.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)