Smartfonowa fotografia: Focus, czyli proste i przejrzyste zarządzanie zdjęciami

Smartfonowa fotografia: Focus, czyli proste i przejrzyste zarządzanie zdjęciami

14.08.2015 12:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aplikacje służące do przeglądania i porządkowania zdjęć na smartfonach nie są programami, od których wymaga się zbyt wiele. Mają przede wszystkim służyć przejrzystemu i wygodnemu przeglądaniu zgromadzonych na urządzeniu fotografii i obrazków. Przykładem bardzo dobrej realizacji tego założenia jest dostępny na urządzenia z Androidem Focus.

Program zwraca uwagę przede wszystkim bardzo prostym, przejrzystym i eleganckim interfejsem przygotowanym w konwencji Material Design. Użytkownik może zatem przeglądać obrazki w prostym, ale także całkiem ładnym programie. Sprzyja temu także sposób, w jaki Focus organizuje same obrazki.

Obraz

Twórcy aplikacji zrezygnowali ze standardowego podziału na foldery – informacje o katalogu, w jakim znajduje się dany plik wyświetlają się natomiast w formie nagłówka. Dzięki temu, miniatury wszystkich zdjęć są widoczne na głównym ekranie aplikacji, i aby jej powiększyć nie ma konieczności przeglądania poszczególnych folderów. Focus oferuje oczywiście możliwość udostępniania ich zawartości w zewnętrznych aplikach i serwisach społecznościowych.

Cechą, która poniekąd wyróżnia Focusa jest system znaczników. Oczywiście możliwość tagowania zdjęć trudno uznać za coś innowacyjnego, niemniej w aplikacji ten pomysł zrealizowano przykładnie. Oznaczanie jest dostępne zarówno z poziomu ekranu głównego, jak i podczas powiększenia konkretnego zdjęcia. Po otagowaniu, na ekranie głównym pojawia się (podobnie, jak w przypadku folderów) nagłówek. W podstawowej wersji programu użytkownik może wykorzystać 11 tematycznych różnokolorowych tagów, możliwe jest także oznaczanie jednego obrazka wieloma znacznikami.

Obraz

Program nie jest dostępny w polskiej wersji językowej. Oferuje natomiast podgląd dość szczegółowych informacji na temat pliku: użytkownik może zapoznać się między innymi z takimi informacjami rozdzielczość obrazka, rodzaj kompresji czy częstotliwością próbkowania obrazu.

Focus to przede wszystkim przejaw prostoty, która w aplikacji służącej do przeglądania i zarządzania zdjęciami, jest niezwykle istotna. Mimo że trudno uznać ten program za przejaw szczególnej innowacji, to bardzo dobrze spełnia on swoje zadanie, czemu sprzyja przemyślany system znaczników. Program w wersji na Androida można znaleźć w naszej bazie oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)