SMS o dopłacie do przesyłki? Policja ostrzega: uważaj, to może być oszustwo

SMS o dopłacie do przesyłki? Policja ostrzega: uważaj, to może być oszustwo

Policja ostrzega czekających na przesyłki. "Uważajcie na oszustów"
Policja ostrzega czekających na przesyłki. "Uważajcie na oszustów"
03.02.2021 11:01

Policja ostrzega przed oszustami, którzy wysyłają wiadomości SMS o wstrzymaniu przesyłki z uwagi na niedopłatę i konieczności uregulowania należności. - Uważaj i nie wchodź w podanego w treści linka. To jedna z metod działania oszustów, których celem są pieniądze znajdujące się na Twoim koncie bankowym - czytamy w komunikacie.

  • Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 0,50 PLN. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulować należność: https://.... - to przykładowa treść fałszywej wiadomości, którą oszuści wysyłają do osób oczekujących na przesyłkę. Policja za pośrednictwem swojej strony internetowej ostrzega, aby nie wchodzić w tego typu linki.

Policjanci ostrzegają, że po wejściu w przesłanego linka zostaniemy przekierowani na fałszywą, łudząco podobną stronę banku, gdzie po wpisaniu niezbędnych danych umożliwiających dokonanie przelewu, otrzymujemy SMS do autoryzacji transakcji. - W rzeczywistości zamiast dokonania przelewu na określoną kwotę, podajemy niezbędne dane oszustom, którzy wykradają nam z konta pieniądze- czytamy na stronie Policji.

Funkcjonariusze przypominają, że inną metodą stosowaną przez oszustów jest przesyłanie wiadomości o konieczności zainstalowania na telefonie aplikacji umożliwiającej odbiór przesyłki w paczkomacie. Nieświadomie zamiast aplikacji instalujemy na telefonie złośliwe oprogramowanie, które przejmuje dane z telefonu, w tym kod PIN do konta bankowego - alarmuje Policja.

W komunikacie czytamy, że bez względu na stosowane przez sprawców metody, cel zawsze jest ten sam - przejęcie jak największej sumy pieniędzy. Policjanci przypominają o zachowaniu ostrożności i rozsądku, a także o uważnym czytaniu otrzymanych wiadomości. - Chroniąc swoją tożsamość, chronisz swoje pieniądze - zaznaczają.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)