SMS od "Poczty Polskiej". Zamiast przesyłki możesz dostać po kieszeni

SMS od "Poczty Polskiej". Zamiast przesyłki możesz dostać po kieszeni

Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską
Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską
Źródło zdjęć: © Poczta Polska
Konrad Siwik
08.11.2022 10:05, aktualizacja: 08.11.2022 11:40

CSIRT KNF ostrzega przed kolejnym oszustem, w którym przestępcy podszywają się pod Pocztę Polską. Wysyłają oni SMS-y, w których informują o konieczności zaktualizowania adresu dostawy. W wiadomości załączony jest fałszywy odnośnik prowadzący do spreparowanej złośliwej strony internetowej.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego opublikował na Twitterze ostrzeżenie dotyczące oszustwa "na Pocztę Polską". "Uwaga na fałszywe wiadomości SMS podszywające się pod Pocztę Polską. W treści wiadomości cyberprzestępcy informują o konieczności zaktualizowania adresu dostawy. W rzeczywistości na niebezpiecznych stronach wyłudzają dane kart płatniczych" – ostrzega CSIRT KNF.

Jeśli dostałeś podobną wiadomość, w której oszuści podszywają się pod Pocztę Polską, pod żadnym pozorem nie wchodź na podejrzaną stronę. Wypełnienie podstawionego formularza może skończyć się wyłudzeniem poufnych danych – takich jak hasła czy numery karty płatniczej – a co za tym idzie, również utratą pieniędzy.

W przypadku otrzymania wiadomości SMS czy e-mail, zawierających linki wskazujące na oszustwo, szczególnie te łudząco przypominające adres jedynej oficjalnej domeny Poczty Polskiej, należy zgłosić się do zespołu cyberbezpieczeństwa Poczty Polskiej pod adresem incydent@poczta-polska.pl.

Fałszywe strony Poczty Polskiej

CSIRT KNF wskazuje również niebezpieczny adres URL, który prowadzi na fałszywą stronę Poczty Polskiej: [hxxp://feespay.poczta-polska.pl.dotview[.]pk/PL6208376]. Warto zauważyć, że podobne ostrzenie – tym razem dotyczące Banku Pocztowego – wydał w ostatnich dniach zespół Threat Labs. Adres fałszywej strony podany przez badaczy to: [hxxps://pocztowy[.]co].

Pocztowy Zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w Internecie – CERT Poczta Polska – w jednym z niedawnych komunikatów również ostrzegał przed pojawiającymi się domenami, które podszywają się pod Spółkę. Konstrukcje oraz adresy fałszywych stron są wizualnie zbliżone do oficjalnej witryny Poczty. Fałszywe domeny często zawierają np. literówkę w nazwie Poczty, w załączonym do wiadomości odnośniku.

Poczta Polska to marka znana i kojarzona przez niemalże wszystkich Polaków. Wielu z nas na co dzień korzysta z usług narodowego operatora, oczekując na list lub paczkę. Fakt ten próbują wykorzystać oszuści, którzy wysyłają fałszywe wiadomości, podszywające się pod Pocztę. Nim klikniemy odnośnik, upewnijmy się, że nie budzi on naszych podejrzeń i zastrzeżeń – zarówno co do formy, jak i treści. Pamiętajmy także, że Poczta nigdy nie prosi o dosłanie pieniędzy czy danych osobowych przez wiadomości elektroniczne.

Daniel Witowski, rzecznik Poczty PolskiejDaniel WitowskiRzecznik Poczty Polskiej

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)