Snip od Microsoftu: robienie zrzutów ekranu i notatek proste, choć ograniczone

Snip od Microsoftu: robienie zrzutów ekranu i notatek proste, choć ograniczone

Snip od Microsoftu: robienie zrzutów ekranu i notatek proste, choć ograniczone
28.08.2015 12:21

Nie tylko dla zaawansowanych użytkowników domyślna funkcja zrzutów ekranu w Windows jest zdecydowanie zbyt uproszczona. Samo przechwycenie obrazka i umieszczenie go w schowku to zdecydowanie zbyt mało, choćby w porównaniu z opcjami zrzucania określonego obszaru, okna czy nawet menu kontekstowego, co oferuje oprogramowanie trzecich firm. Microsoft udostępnił więc nowy program o nazwie Snip – proste narzędzie do robienia zrzutów ekranu, notatek oraz przechwytywania obrazu z kamery.

Obraz

Snip to niewielkie narzędzie z prostym interfejsem wpasowującym się w stylistykę Windowsa 10 oraz dość ograniczonymi możliwościami. Po instalacji przy górnej krawędzi pulpitu pojawia się niewielki panel z trzema ikonami, można go zresztą dowolnie przemieszczać. Program pozwala na zrzut określonego przez użytkownika obszaru pulpitu (ta funkcja po instalacji jest też domyślnie aktywowana klawiszem Print Screen), stworzenie odręcznej notatki oraz zrobienie zdjęcia za pomocą wbudowanej w komputer lub podłączonej do niego kamery.

Po zrzuceniu obszaru pojawia się okno edycji, takie samo jak w przypadku tworzenia notatki. Pozwala ono na na dodanie adnotacji dźwiękowej (w programie możliwe jest nagranie dźwięku z mikrofonu), odręczne pisanie w pięciu kolorach, skopiowanie efektu pracy, zapisanie go do pliku PNG oraz przesłanie dalej mailem. Za wadę można uznać brak możliwości udostępniania zrzutu czy notatki w serwisach społecznościowych czy komunikatorach.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Funkcjonalność jest dość mocno ograniczona, zabrakło dostępnych choćby w darmowym Greenshocie bardziej zaawansowanych funkcji zaznaczania obszaru, jak aktywne okno czy menu. Również w przypadku dodawania adnotacji możliwe jest to tylko za pomocą myszki czy tabletu, zabrakło możliwości wpisywania tekstu czy choćby możliwości narysowania prostokąta.

Trudno stwierdzić, aby nowy program Microsoftu był odpowiedzią na zapotrzebowanie na bardziej zaawansowane narzędzia do robienia zrzutów ekranu. Programiści na drodze do osiągnięcia prostoty posunęli się za daleko w ograniczaniu funkcjonalności. Niemniej może on być przydatny podczas prezentacji, czy pracy grupowej, czemu sprzyja łatwa i wygodna obsługa. Program Snip można pobrać z naszej bazy programów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)