Snow Leopard wystawiony na ataki

05.01.2010 12:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od czasu premiery najnowszego systemu operacyjnego Apple’a, Mac OS X 10.6, nie pojawiły się żadne aktualizacje związane z bezpieczeństwem oprogramowania. Zdaniem analityków komputery firmy z Cupertino są coraz bardziej narażone na ingerencje z zewnątrz. Apple zasypia gruszki w popiele?

Dotychczas użytkownicy komputerów firmy Apple szczycili się, że ich sprzęt jest odporny na wszelkiego rodzaju wirusy i złośliwe oprogramowanie. Ta sytuacja powoli się zmienia, ponadto co jakiś czas pojawiają się informacje o „dziurach” w programach Apple’a czy systemie operacyjnym. Snow Leopard, który premierę miał we wrześniu zeszłego roku, jest pierwszym systemem dla Maków zawierającym oprogramowanie, które ma chronić użytkownika przed atakami cyberprzestępców. Jak wiadomo, takie oprogramowanie szybko się dezaktualizuje i wymaga licznych aktualizacji. Niestety, do dziś Apple nie podjął żadnych kroków przeciwko nowym zagrożeniom.

Krótko przed premierą Snow Leoparda w Internecie pojawiły się niebezpieczne dla użytkowników Maków trojany, jak choćby OSX.RSPlug.A podmieniający adresy serwerów DNS. Snow Leopard, jak dotąd, nie chroni przed tego typu złośliwym oprogramowaniem. Co więcej, narzędzia chroniące system ograniczone są jedynie do popularnych programów jak Safari, Mail czy Firefox, nie obejmują natomiast rzadziej używanych aplikacji. W tym względzie znacznie lepiej chronieni są użytkownicy systemu Windows Vista czy Windows 7, którzy razem z systemem otrzymują regularnie aktualizowany moduł antyspamowy.

Nie wiadomo jeszcze, czy i kiedy Apple wprowadzi aktualizację dla Snow Leoparda obejmującą także ochronę systemu. Zdaniem analityków, ale również użytkowników Maków jest to coraz bardziej palący problem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)