Specjaliści ostrzegają - nowy spyware na Maki

Specjaliści ostrzegają - nowy spyware na Maki

02.06.2010 11:54

Firma Intego ogłosiła, że udało jej się wykryć oprogramowanie szpiegujące, które może zaatakować komputery z systemem Mac OS X.

Program znany jest pod nazwą OSX/OpinionSpy i może być pobrany przez użytkownika Mac OS X z Internetu. Złośliwe oprogramowanie nie wchodzi w skład ściąganych programów, ale pobierane jest osobno podczas procesu instalacji. Jak informuje Intego, OSX/OpinionSpy po zainstalowaniu podejmuje szereg działań takich jak skanowanie danych czy monitorowanie działalności użytkownika. Skradzione informacje mogą zwierać hasła, loginy do stron internetowych, numery kart kredytowych itp. Zebrane informacje są przesyłane na zewnętrzne serwery.

Program może być pobrany z takich stron jak MacUpdate, VersionTracker czy Softpedia. Najczęściej dołączany jest do programów służących do obróbki mediów i wygaszaczy ekranów. Podczas instalacji niekiedy OSX/OpinionSpy prosi o zaakceptowanie instalacji dodatku „badającego rynek”, który w rzeczywistości jest złośliwym oprogramowaniem. OSX/OpinionSpy jest wersją szpiegującej aplikacji dla systemu Windows, która pojawiła się w 2008 roku.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)