Sposób na telemarketerów. Jedno kliknięcie i spokój

Rozmowa telefoniczna
Rozmowa telefoniczna
Źródło zdjęć: © Pexels

30.07.2022 06:57, aktual.: 17.01.2023 10:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Za dobry sposób na telemarketerów wiele osób byłoby skłonnych dobrze zapłacić. W erze tak zwanych robocalls i regularnych wycieków naszych danych zdarza się, że otrzymujemy po kilka niechcianych telefonów na godzinę. Jest na to rada.

Praca telemarketera nie jest łatwa, dla osób, do których połączenia są kierowane, nie jest też przyjemna. Przeważnie nie mamy czasu ani ochoty na dyskusje na temat nowej umowy lub zaproszenia na pokaz ekskluzywnej pościeli. Niechęć tą potęgują tzw. robocalls, czyli połączenia, podczas których nie rozmawiamy z człowiekiem, a jedynie odsłuchujemy przygotowanych wcześniej nagranych fragmentów rozmów.

Okazuje się, że istnieje prosty i skuteczny sposób na telemarketerów. Nie wymaga on zbyt wiele naszej uwagi, a do tego może zostać wykorzystany w niemal każdym współczesnym smartfonie z systemem Android lub iOS.

Blokowanie telemarketerów Android

Jeśli chodzi o smartfony z systemem Android, opcja pozwalająca na pozbycie się niepożądanych połączeń nazywa się: Identyfikacja rozmówcy i ochrona przed spamem. Można ją włączyć w ustawieniach aplikacji telefonu.

Funkcja ta jest rozwijana od wersji 6.0 systemu, co oznacza, że powinna działać w większości telefonów z Androidem, które wciąż są w użyciu. Szczegóły na temat działania tego zabezpieczenia można przeczytać w dokumentacji udostępnionej przez Google. Dowiemy się stąd, że działa ona na podstawie danych z tzw. wizytówek Google.

Dzięki zastosowaniu funkcji identyfikacji rozmówcy, smartfon pobierze informacje na temat osoby dzwoniącej i wyświetli ostrzeżenie o spamie. Dzięki temu możemy zrezygnować z odbierania takiego połączenia.

Blokowanie niechcianych połączeń w smartfonie Samsunga (Android 12)
Blokowanie niechcianych połączeń w smartfonie Samsunga (Android 12)

iOS - blokowanie niechcianych połączeń

W smartfonach z systemem iOS rozwiązanie systemowe jest zdecydowanie skuteczniejsze, ale też bardziej prymitywne. Sposobem na walkę z niechcianymi połączeniami w tym przypadku jest wyciszanie połączeń od niechcianych rozmówców, czyli odrzucanie wszystkich telefonów od osób, które nie są zapisane w telefonie, nie widnieją na liście ostatnich połączeń i nie są sugerowani przez Siri (np. na podstawie treści wiadomości SMS i e-mail).

Ustawienia blokowania niechcianych połączeń w iOS-ie
Ustawienia blokowania niechcianych połączeń w iOS-ie© Apple

Więcej na temat systemowego zabezpieczenia można przeczytać w oficjalnej dokumentacji Apple. Firma sugeruje tam, by zainteresować się oprogramowaniem firm trzecich. Przykładem takiej aplikacji jest na przykład Hiya.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)