Środowisko GNOME 42 jest w fazie publicznych testów beta

GNOME
GNOME
Źródło zdjęć: © GNOME
Karolina Kowasz

22.02.2022 18:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Graficzne środowisko GNOME doczekało się nowej bety. Wersja 42 jest już dostępna dla wszystkich chętnych do jej przetestowania. Oficjalna, stabilna wersja GNOME 42 pojawi się za to już za miesiąc.

Pierwsi testerzy zdążyli już zauważyć, że port Nautilus GTK4 nie pojawił się w tym wydaniu, co dla wielu osób może stanowić pewnego rodzaju problem. Ogólna opinia dotycząca GNOME 42.beta jest jednak bardzo pozytywna, a wydanie beta środowiska zostało docenione przez społeczność.

Zmiany w becie

W porównaniu z wersją 41, w becie 42 znalazło się miejsce na API do asynchronicznego przenoszenia plików. Ponadto dodano nowe domyślne tapety dla jasnych i ciemnych motywów środowiska. Kalendarz oraz inne programy GNOME przeniesiono do zestawu narzędzi GTK4.

Twórcy podkreślają, że w tym wydaniu dokonano wielu zmian powłoki. Użytkownicy otrzymali nowy interfejs do zrzutów ekranu, pojawiła się obsługa ciemnych tapet czy ekranu prywatności DRM. Fanów środowiska z pewnością ucieszy informacja, że GNOME eksportuje teraz informacje o baterii dla obsługiwanych urządzeń Bluetooth.

Pobieranie bety GNOME 42

Betę GNOME 42 można ściągnąć z linków podanych w oficjalnej informacji o becie. Zanim jednak zdecydujemy się na jego pobranie, powinniśmy pamiętać, że oprogramowanie w wersji beta może nie być w pełni stabilne. Jeżeli nie chcemy ryzykować, lepiej zaczekać na wydanie stabilnej wersji GNOME 42, która powinna pojawić się już 23 marca.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (146)