Stacje ładowania z ich statusem widoczne w systemach BMW Group

Stacje ładowania z ich statusem widoczne w systemach BMW Group05.02.2021 21:07
Dostęp do aktualnych danych dot. ładowarek z poziomu nawigacji to świetne rozwiązanie
Dostęp do aktualnych danych dot. ładowarek z poziomu nawigacji to świetne rozwiązanie

Często jeżdżę samochodami elektrycznymi i czekam na dzień, w którym wszystkie usługi ładowania będą zamknięte w jednym, sprawnie działającym i intuicyjnym ekosystemie. Czy tego doczekam? Nie sądzę. Wiem jednak, że wielu producentów dąży do takiego rozwiązania na własną rękę. Ostatnio BMW zrobiło kolejny krok i zintegrowało dane dotyczące ładowarek, łącznie z ich aktualnym statusem, lokalizacją itp.

To zdecydowanie krok w dobrym kierunku! Obecnie korzystając z samochodu elektrycznego owszem, mamy wgrane lokalizacje ładowarek i system stara się obliczyć, czy uda nam się dojechać do konkretnej ładowarki na tym, co zostało w bateriach, ale zazwyczaj te dane są całkowicie nieaktualne. Po pierwsze, dość często powstają nowe ładowarki (choć tempo nadal jest tragiczne...), po drugie nie mamy informacji o tym, czy ładowarka jest czynna, zajęta, czy w ogóle działa itp. Jednym słowem - tragedia. Nie pozostaje nic innego, jak podczas jazdy korzystać z dedykowanych aplikacji w smartfonie np. PlugShare.

Pomijam już fakt, że do każdej ładowarki trzeba mieć oddzielną kartę i/lub aplikację, co doprowadza do szału. Na szczęście wielu producentów zaczyna wychodzić na przeciw potrzebom swoich klientów i oferuje własne usługi np. Audi Charging Service. W wielkim skrócie polega to na tym, że z poziomu jednej aplikacji i dedykowanej do niej karty mamy dostęp do większości ładowarek bez względu na jego operatora. Sprawdzałem to przy okazji testu Audi e-tron Sportback i działało to bez zarzutu.

Teraz z podobną inicjatywą wychodzi BMW, które również uruchamia swoją usługę i wprowadza dodatkowo pełną informację na temat całej krajowej sieci ładowarek pojazdów zelektryfikowanych. Dane wykorzystywane w nawigacji samochodowej oraz aplikacji MyBMW i MINI, zostały zintegrowane z bazami Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych (EIPA). No dobrze, ale co to oznacza dla kierowcy? Otóż posiadacze BMW mogą korzystać z dynamicznych danych aplikacji BMW/MINI Charging, wskazujących aktualny status stacji ładowania (dostępna/zajęta), jak również ze statycznych danych udostępnianych przez PSPA i EIPA. W systemie widocznych jest ponad 1360 stacji (łącznie ponad 2600 punktów ładowania).

Dostęp do wszystkich ogólnodostępnych dostępnych stacji ładowania w Polsce ma duże znaczenie dla popularyzacji pojazdów zelektryfikowanych. Wielu użytkowników BEV i PHEV korzysta aktualnie z kilku niezależnych aplikacji do planowania podróży. Chcemy ten proces uprościć i umożliwić zaplanowanie całej podróży w systemie nawigacyjnym pojazdu. To kolejne udogodnienie dla osób wybierających zelektryfikowany samochód od BMW Group. Stale poszerzamy zakres usług związanych z elektromobilnością, tak aby korzystający z nich kierowcy pojazdów z napędem elektrycznym doświadczali jeszcze większej radości z zero- i niskoemisyjnej jazdy - powiedział Przemysław Konarski, e-Mobility Manager, BMW Group Polska.

- Dzięki bazie PSPA umieszczonej w systemie nawigacji i aplikacji MyBMW, kierowcy samochodów z napędem elektrycznym marek BMW lub MINI będą mogli w prosty i szybki sposób znaleźć najbliższe punkty ładowania, które na bieżąco weryfikuje nasz zespół – dodaje Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Już kilku producentów zapowiada wprowadzenie tego typu usług. Nie ukrywam, że znacząco ułatwi to użytkowanie samochodu elektrycznego, które w naszym kraju do łatwych i przyjemnych nie należy. Nowe stacje ładowania powstają w ślimaczym tempie. O ile korzystanie z samochodu elektrycznego w dużym mieście jest akceptowalne, choć i tak działanie stacji ładowania jest zazwyczaj losowe (awaria, kolejka, zastawione ładowarki itp.), to już planowanie podróży na granicy realnego zasięgu to prawdziwy dreszczowiec.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)