Starlink nie dla Rosjan. Pentagon zadecydował

Starlink nie dla Rosjan. Pentagon zadecydował

Terminale Starlink nie dla Rosjan
Terminale Starlink nie dla Rosjan
Źródło zdjęć: © Getty Images | Liesa Johannssen-Koppitz, Bloomberg
oprac. KLT
11.05.2024 07:58, aktualizacja: 11.05.2024 09:25

Pentagon podjął decyzję o odcięciu Rosjan od możliwości korzystania z terminali Starlink. Należąca do Elona Muska firma SpaceX przekazuje je Ukraińcom, by zapewnić łączność internetową. USA chcą uniemożliwić korzystanie z urządzeń rosyjskim żołnierzom.

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował w czwartek, że podjął skuteczne działania, aby zapobiec nielegalnemu korzystaniu przez rosyjskie siły zbrojne z terminali internetowych Starlink, które są obsługiwane przez firmę SpaceX, założoną przez Elona Muska. Informację tę przekazał Bloomberg, cytując wypowiedź Johna Pluma, szefa działu polityki kosmicznej w Pentagonie.

Rosja szuka sposobów na wykorzystanie internetu satelitarnego

Jak podaje Bloomberg, Plum powiedział, że Stany Zjednoczone "aktywnie współpracowały z rządem Ukrainy i SpaceX, aby przeciwdziałać nielegalnemu korzystaniu przez Rosję z terminali Starlink". Dodał, że dotychczasowe działania były skuteczne, ale wyraził przekonanie, że Rosja nadal będzie szukać sposobów na wykorzystanie Starlink i innych komercyjnych systemów komunikacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Plum nie ujawnił szczegółów dotyczących taktyk, metod i procedur, które są stosowane, aby zapobiec korzystaniu przez Rosję z terminali Starlink. Zapewnił jednak, że są to "dobre rozwiązania", które udało się opracować we współpracy ze Starlink i Ukrainą.

Śledztwo w sprawie SpaceX

W lutym ukraińskie siły zbrojne zauważyły, że Rosjanie zaczęli wykorzystywać terminale Starlink na swoich pozycjach. Informację tę potwierdził później ukraiński wywiad wojskowy, który stwierdził, że Moskwa nabywa terminale w krajach arabskich.

W związku z tym, Demokraci w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych rozpoczęli śledztwo w sprawie SpaceX.

We wrześniu 2023 roku, Komisja Sił Zbrojnych Senatu Stanów Zjednoczonych rozpoczęła badanie kwestii bezpieczeństwa narodowego, które mogły wyniknąć z decyzji Elona Muska o zablokowaniu dostępu do jego prywatnej sieci satelitarnej Starlink w pobliżu Krymu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie