Statystyki z naszego podwórka

14.04.2005 14:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wczoraj firma Nielsen/NetRatingsopublikowała raportdotyczący popularności przeglądarki Firefox w sieci. W raporciezwrócono uwagę na potężny wzrost zainteresowania aplikacją w ciąguostatniego roku, a także na stosunek ilości zainteresowanych pośródpłci pięknej i mężczyzn. Dziś jednak tego typu raporty powstają"jak grzyby po deszczu", jesteśmy karmieni wciąż nowymi danymistatystycznymi, raz Firefox ma 7% rynku raz 15%, ale tak naprawdęsą to dane nie z naszego podwórka :-) Tym razem więc postanowiliśmyprzedstawić dane na temat popularności przeglądarek pośród naszychCzytelników. Porównywalne statystyki posiadamy od maja 2003 roku dlatego teżpostanowiliśmy porównać trzy okresy: marzec 2005, marzec 2004 i maj2003 roku. Dane są dosyć sugestywne i dają sądzę przejrzysty obrazrozwoju rynku przeglądarek na przestrzeni niemal 2 lat.

**Nazwaprzeglądarkimarzec2005marzec2004maj2003
InternetExplorer762%876%931%FireFox128%07%-Opera84%57%38%Mozilla17%16%1%Netscape02%02%04%Konqueror<01%<01%01%Firebird/Phoenix<01%03%10%Safari<01%--Inne**02%33%01%

Powyższe statystyki wyraźnie prezentują wzrost, zwłaszcza wciągu ostatniego roku, popularności "przeglądarek alternatywnych"kosztem MS Interent Explorera. W ciągu badanego okresu (22miesiące) przeglądarka IE straciła 16,9 procenta udziału w rynku,Opera notowała systematyczny wzrost popularności od 3,8 do 8,4procenta, Firefox (wcześniej Phoenix/Firebird) zanotował natomiastkolosalny przyrost przez ostatni rok - 12,1 procenta. Netscapeutrzymuje się stale na nieznaczącym poziomie.Zamieściliśmy informacje o przeglądarce Konqueror ponieważ pojawiasię w naszych statystykach jednak nie należy tych wyników w żadensposób porównywać z konkurencją ze względu na to, iż jest toaplikacja przeznaczona dla systemów Linux. Z racji naszego profiluilość użytkowników Linuksa w naszym serwisie jest minimalna, więcte dane nie są adekwatne.Zwraca uwagę, że Opera i Firefox w zasadzie solidarnie odbierająużytkowników liderowi (nie jesteśmy oczywiście w stanie prześledzićjak faktycznie przebiega migracja użytkowników, możemy jednać snućhipotezy ;-) wydaje się, że nie ma tak naprawdę silnej konkurencjimiędzy nimi, a wręcz wspólnie tworzą koniunkturę ucieczki odIE.Analizując jednak powyższe wyniki należy pamiętać o dwóchczynnikach, które na pewno w jakiś sposób wpływają na dane. Popierwsze serwis dobreprogramy.pl jest odwiedzany głównie przezosoby zainteresowane nowościami w oprogramowaniu, poszukującenowych rozwiązań. W związku z tym dokonują one świadomego wyboruaplikacji, z których korzystają. Niewątpliwie ma to wpływ na lepszewyniki przeglądarek alternatywnych niż można by się spodziewaćpodczas badania ogółu polskich Internautów.Jest jeszcze drugi czynnik, który wydatnie wpływa na tego rodzajudane statystyczne. Warto pamiętać, że nadal tak znacząca przewagaprzeglądarki z Redmond nie wynika jedynie z przyzwyczajenia,integracji z systemem bądź małej orientacji użytkowników czy wręczwysokiej oceny użytkowników. Na tak dobre wyniki niewątpliwie dużywpływ mają nakładki na IE, które bazując na jej silniku oferująwiele nowoczesnych funkcji i z powodzeniem rywalizują z Firefoksemczy Operą. W statystykach takie aplikacje jak Avant Browser czyMaxthon nie figurują, a większość ich użytkowników z "gołego" IE bynie skorzystało.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)