SteamOS 2.0 wciąż z brakami. Jaka przyszłość czeka „maszyny parowe”?

SteamOS 2.0 wciąż z brakami. Jaka przyszłość czeka „maszyny parowe”?

SteamOS 2.0 wciąż z brakami. Jaka przyszłość czeka „maszyny parowe”?
29.06.2015 10:58

Minęło wiele miesięcy od opublikowania testowej wersji SteamOS o nazwie kodowej „alchemist”. W systemie pokładano duże nadzieje, jednak oparta na Debianie (a nie jak wcześniej podejrzewano na Ubuntu) dystrybucja nie była do końca tym, czego spodziewali się gracze. Intensywne prace nad SteamOS trwają, czego efektem jest udostępniona właśnie nowa wersja dystrybucji o nazwie kodowej „brewmaster”.

Wciąż jednak nie sposób mówić o stabilnym systemie operacyjnym – jest to wczesna wersja testowa i nie może być używana na co dzień, co podkreślają sami przedstawiciele Valve'a. Twierdzą oni także, że dystrybucja przez ostatnie kilkanaście miesięcy doczekała się mnóstwa usprawnień. Nadal jednak lista znanych błędów może dla niektórych dyskwalifikować SteamOS.

Obraz

Najważniejszą nowością jest to, że dystrybucja bazuje na Debianie w wersji 8.1. Linuksowe jądro występuje w wersji 3.18 (LTS) z licznymi łatkami autorstwa programistów Valve'a. Aktualnie twórcy skupiają się na testowaniu różnych konfiguracji sprzętowych i weryfikowaniu jej kompatybilności z „brewmasterem”. Ta nie prezentuje się zachwycająco, szczególnie dla posiadaczy grafiki od AMD – interfejs graficzny na tych układach po prostu nie działa.

Trudno wyjaśnić takie problemy biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie pierwszych urządzeń, na których preinstalowany zostanie SteamOS, możemy spodziewać się jeszcze w tym roku. A jednak przez ostatnie półtora roku, jakie upłynęły od premiery SteamOS „alchemist”, nie udało się ulepszyć systemu choćby na tyle, aby zapewnić stabilne działanie trybu graficznego. Trudno więc zachować wobec przyszłości steamowych maszyn szczególny optymizm.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)