Sterownik Radeon Crimson przegrzewa GPU. Wiemy jak temu zaradzić (aktualizacja)

Sterownik Radeon Crimson przegrzewa GPU. Wiemy jak temu zaradzić (aktualizacja)

Sterownik Radeon Crimson przegrzewa GPU. Wiemy jak temu zaradzić (aktualizacja)
30.11.2015 10:03, aktualizacja: 30.11.2015 10:36

Radeon opublikował w ostatnim czasie nowy sterownik o nazwie kodowej Crimson. Poskutkowało to nie tylko porzuceniem prac nad rozwijaniem oprogramowania Catalyst, ale także skutecznie podniosło wydajność oraz energooszczędność układów tej firmy. Liczne źródła donoszą jednak, że nowe sterowniki AMD mogą doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia karty graficznej.

Społeczność pierwszej strony Internetu zauważyła bowiem, że po instalacji stabilnej wersji sterowników, wydajność wentylatora chłodzącego układ graficzny została istotnie ograniczona. Bardziej wnikliwi zauważyli, ze podczas kilkugodzinnych sesji z bardziej wymagającymi produkcjami, została ona zredukowana nawet do 20%. Temperatura GPU już po paru minutach gry osiągała nawet 90 stopni.

Źródło: ThatOneAussieFker, reddit.com
Źródło: ThatOneAussieFker, reddit.com

To zaś było dla wielu katastrofalne w skutkach. Dochodzi bowiem do przegrzania się GPU, co poskutkowało w wielu przypadkach nieodwracalny uszkodzeniem karty i koniecznością jej wymiany na nową. Bardziej poirytowani użytkownicy mówią otwarcie, że sprawa jest poważna i zapewne AMD nie uniknie pozwów o odszkodowanie za zniszczone podzespoły. Proszą oni o masowe zgłaszanie problemu, reakcja AMD jak dotąd się nie pojawiła. Sprawę skomentował dla nas przedstawiciel AMD zauważając, że łatka ma pojawić się jeszcze dziś:

Karty AMD mają wbudowaną ochronę termiczną oraz sam mechanizm powertune steruje taktowaniem karty w zależności od temperatury. W izolowanych przypadkach (prawdopodobnie używanie równolegle starszych wersji programów do sterowania parametrami GPU, które blokują zabezpieczenia AMD) być może da się doprowadzić do wyższej temperatury karty (...) warto zwrócić uwagę, że problem wcale nie jest tak powszechny.

Okazuje się, że ograniczenie wydajności wentylatora następowało po zmianie jego domyślnej konfiguracji. Uniknąć przegrzania się układu można zatem w oknie Global Settings. W pozycji Fan Speed konieczne jest wyłączenie własnych ustawień i przywrócenie trybu Auto. Oczywiście jest to tylko rozwiązanie tymczasowe, jednak w zależności od konfiguracji temperatura GPU nie powinna w takim przypadku przekraczać 65 stopni.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)