Strava stawia na piesze wędrówki. Aplikacja dostała masę nowych funkcji
Strava kojarzona jest głównie z biegaczami i kolarzami, ale twórcy platformy postanowili wykonać mocny skręt w stronę turystyki pieszej.
Twórcy Stravy przygotowali dużą aktualizację aplikacji, która ma ułatwić planowanie pieszych tras, nawigację w terenie oraz dzielenie się swoimi osiągnięciami ze społecznością. Decyzja ta nie jest przypadkowa – z wewnętrznych danych firmy wynika, że w minionym roku popularność klubów trekkingowych wzrosła niemal sześciokrotnie.
Część z nowych trafi do wszystkich użytkowników, jednak najbardziej zaawansowane narzędzia tradycyjnie zarezerwowano dla subskrybentów.
Strava i piesze wędrówki. Łatwiejsze planowanie oraz czytelniejsze mapy
Kluczową zmianą, która ma trafić do aplikacji pod koniec lata, jest odświeżony wygląd map. Zawierać będą one szczegółowe informacje o nawierzchni szlaków oraz wyraźnie oznaczone punkty orientacyjne, takie jak pola namiotowe, parkingi przy szlakach czy miejsca piknikowe.
Płatni subskrybenci zyskują dodatkowo możliwość:
- wyszukiwania popularnych szlaków w okolicy na podstawie globalnych danych aktywności innych użytkowników;
- rysowania własnych ścieżek z podglądem dystansu, przewyższeń i typu nawierzchni w czasie rzeczywistym;
- szybkiego dodawania propozycji wycieczek do pamięci aplikacji z poziomu różnych widoków.
Strava z nawigacją bez zasięgu i alertami o zejściu ze szlaku
Strava wprowadza system ostrzeżeń o zejściu z trasy. Jeśli użytkownik zboczy z zaplanowanej ścieżki, aplikacja go o tym powiadomi i poprowadzi na właściwą drogę. Ta funkcja, podobnie jak mapy offline, dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów.
Dla niepłacących użytkowników przygotowano m.in. pełnoekranową mapę uruchamianą jednym kliknięciem podczas zapisu aktywności oraz podgląd profilu wysokościowego w czasie rzeczywistym, co ma ułatwić rozłożenie sił na podejściach.
Posiadacze Apple Watcha mogą teraz nawigować bezpośrednio z nadgarstka bez wyciągania telefonu, a synchronizacja tras objęła także zegarki marek Garmin oraz Coros.
Strava wprowadza prezentację trasy w 3D i nowe usprawnienia społecznościowe
Osoby opłacające abonament mogą dodatkowo skorzystać z funkcji Flyover, czyli animacji lotu ptaka nad przebytą trasą oraz automatycznych powtórek wideo pokazujących postęp wędrówki od startu do mety.
Dla wszystkich dostępne są natomiast naklejki ze statystykami (dystans, czas, podejścia) do szybkiego udostępnienia w mediach społecznościowych.
Większość zapowiedzianych opcji została już wdrożona do aplikacji Strava, a wspomniane usprawnienia wizualne samych map mają pojawić się latem.