Subskrypcje w App Store pod lupą urzędu antymonopolowego

Subskrypcje w App Store pod lupą urzędu antymonopolowego

18.02.2011 16:21

Amerykańscy Regulatorzy postanowili przeanalizować warunki postawione przez Apple firmom, które będą rozpowszechniać materiały cyfrowe dla urządzeń mobilnych firmy Apple za pośrednictwem mechanizmu subskrypcji w App Store.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oraz Federalna Komisja Handlu wstępnie przyjrzą się warunkom dyktowanym przez Apple. Instytucjom zależy na określeniu, czy warunki postawione wydawcom przez Apple naruszają ustawę antymonopolową. Podobnie jak w przypadku aplikacji, Apple pobiera 30% zysku ze sprzedaży treści za pośrednictwem App Store. Wydawca może oczywiście rozpowszechniać swoje materiały lub usługi poza App Store, ale w tym przypadku nie ma prawa do umieszczania odnośnika do nich w programie. Aplikacja łamiąca tę regułę zostanie usunięta z App Store. Ponadto użytkownikom korzystającym z App Store wydawcy muszą zapewnić najlepsze ceny swoich materiałów. Kupno subskrypcji poza sklepem Apple zostało znacznie utrudnione a ograniczenia ceny materiałów poza App Store skuteczniej zniechęcą użytkowników do szukania alternatywnych źródeł.

Wstępne działania Departamentu Sprawiedliwości i Federalnej Komisji Handlu nie decydują, czy wszczęte zostanie postępowanie przeciwko właścicielowi Apple. Jednak zasady wprowadzone do App Store przyciągają uwagę instytucji antymonopolowych na świecie. Komisja Europejska również monitoruje Zachowanie Apple, ale na razie nie podejmuje żadnych kroków. Najwięcej negatywnych głosów w stronę Apple pochodzi jednak od samych wydawców, którzy są ograniczani, a ich zyski cierpią z powodu praktyk Apple.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)