Święto przyjaciół na Facebooku, użytkownicy statystycznie bardziej zżyci

Święto przyjaciół na Facebooku, użytkownicy statystycznie bardziej zżyci

04.02.2016 13:00, aktual.: 04.02.2016 13:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mija 12 lat od powstania serwisu Facebook. Przygotowano więc dla użytkowników kilka niespodzianek, które mają uczcić także obchodzony dziś Dzień Przyjaciela. Z tej okazji na blogu działu rozwoju Facebooka opublikowano interesujące dane dotyczące tego, jak korzystamy dziś z największego serwisu społecznościowego. A według statystyk, dzieli nas tam coraz mniejszy dystans.

Facebook swój jubileusz przypadający w Dzień Przyjaciela zdecydował się obchodzić w sposób, który wielokrotnie eksploatowany był przy podobnych okazjach. Na szczycie tablicy można zobaczyć spersonalizowany film, który użytkownik może ponadto edytować dodając lub usuwając wydarzenia i zdjęcia. Film z okazji Dnia Przyjaciela będzie jednak dostępny tylko dla tych „przyjaciół”, którzy opublikowali w serwisie wystarczającą liczbę zdjęć czy filmów.

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Posted by Facebook on Tuesday, February 2, 2016Dużo bardziej interesująco prezentuje się wpis opublikowany na blogu Facebooka. Przytacza on sztukę Johna Guare’a zatytułowaną Sześć stopni oddalenia, w praktyce chodzi jednak o hipotezę z zakresu teorii sieci społecznych, o tej samej nazwie. Zakłada ona, że bezpośrednia znajomość dzieli dwie osoby o jeden stopień. Znajomy znajomego to już stopień drugi.

Według teorii sześciu stopni oddalenia, która zestawiła te założenia z danymi o ziemskiej populacji, nie istnieje możliwość, aby dowolna osoba była oddalona od losowej drugiej o więcej, niż sześć stopni. Hipoteza ma licznych krytyków, kwestię tę jednak podjął Facebook: według nowych statystyk, aktualnie przeciętna wartość oddalenia pomiędzy użytkownikami serwisu wynosi średnio 3,5 stopnia.

Obraz

Jak Facebook doszedł do takich wniosków? Wyjaśnione zostało to na prostym przykładzie: w sytuacji, gdy przeciętny użytkownik posiada w serwisie 100 znajomych (co jest raczej zaniżoną wartością), to sieć składa się już 10 tys. osób, z których każda posiada 100 znajomych. Wynik w tym momencie wynosi już 1 mln użytkowników.

Facebook wychodzi zatem z odważnego założenia, że posiadanie kogoś w znajomych może stanowić podstawę dla przyznania mu kolejnego stopnia, mimo że nie będzie mieć to wiele wspólnego z rzeczywistymi kontaktami. O tym, na ile obliczenia Facebooka są miarodajne można przekonać się odwiedzając bloga. Dla każdego użytkownika została tam bowiem przygotowana informacja o jego średnim stopniu oddalenia.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)