Święto przyjaciół na Facebooku, użytkownicy statystycznie bardziej zżyci

Święto przyjaciół na Facebooku, użytkownicy statystycznie bardziej zżyci
04.02.2016 13:00
Święto przyjaciół na Facebooku, użytkownicy statystycznie bardziej zżyci

Mija 12 lat od powstania serwisu Facebook. Przygotowano więc dla użytkowników kilka niespodzianek, które mają uczcić także obchodzony dziś Dzień Przyjaciela. Z tej okazji na blogu działu rozwoju Facebooka opublikowano interesujące dane dotyczące tego, jak korzystamy dziś z największego serwisu społecznościowego. A według statystyk, dzieli nas tam coraz mniejszy dystans.

Facebook swój jubileusz przypadający w Dzień Przyjaciela zdecydował się obchodzić w sposób, który wielokrotnie eksploatowany był przy podobnych okazjach. Na szczycie tablicy można zobaczyć spersonalizowany film, który użytkownik może ponadto edytować dodając lub usuwając wydarzenia i zdjęcia. Film z okazji Dnia Przyjaciela będzie jednak dostępny tylko dla tych „przyjaciół”, którzy opublikowali w serwisie wystarczającą liczbę zdjęć czy filmów.

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Posted by Facebook on Tuesday, February 2, 2016Dużo bardziej interesująco prezentuje się wpis opublikowany na blogu Facebooka. Przytacza on sztukę Johna Guare’a zatytułowaną Sześć stopni oddalenia, w praktyce chodzi jednak o hipotezę z zakresu teorii sieci społecznych, o tej samej nazwie. Zakłada ona, że bezpośrednia znajomość dzieli dwie osoby o jeden stopień. Znajomy znajomego to już stopień drugi.

Według teorii sześciu stopni oddalenia, która zestawiła te założenia z danymi o ziemskiej populacji, nie istnieje możliwość, aby dowolna osoba była oddalona od losowej drugiej o więcej, niż sześć stopni. Hipoteza ma licznych krytyków, kwestię tę jednak podjął Facebook: według nowych statystyk, aktualnie przeciętna wartość oddalenia pomiędzy użytkownikami serwisu wynosi średnio 3,5 stopnia.

350172304904775617

Jak Facebook doszedł do takich wniosków? Wyjaśnione zostało to na prostym przykładzie: w sytuacji, gdy przeciętny użytkownik posiada w serwisie 100 znajomych (co jest raczej zaniżoną wartością), to sieć składa się już 10 tys. osób, z których każda posiada 100 znajomych. Wynik w tym momencie wynosi już 1 mln użytkowników.

Facebook wychodzi zatem z odważnego założenia, że posiadanie kogoś w znajomych może stanowić podstawę dla przyznania mu kolejnego stopnia, mimo że nie będzie mieć to wiele wspólnego z rzeczywistymi kontaktami. O tym, na ile obliczenia Facebooka są miarodajne można przekonać się odwiedzając bloga. Dla każdego użytkownika została tam bowiem przygotowana informacja o jego średnim stopniu oddalenia.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)