Swipbox. Ze Skandynawii nadchodzi alternatywa dla paczkomatów

Swipbox. Ze Skandynawii nadchodzi alternatywa dla paczkomatów

Swipbox. Ze Skandynawii nadchodzi alternatywa dla paczkomatów
27.10.2015 14:17, aktualizacja: 27.10.2015 16:04

Popularność robienia zakupów przez Internet rośnie w Polsce w zasadzie wśród wszystkich grup, niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania. Wiąże się to z rozwijaniem usług, dzięki którym zakupy mogą być dostarczane – pisaliśmy już na przykład o znacznym zwiększeniu liczby paczkomatów. Wyrasta jednak nowa konkurencja, która może istotnie zagrozić popularności urządzeń InPostu.

Nowa jakość nadchodzi z Danii. Od trzech lat prosperuje tam bowiem firma Swipbox, która istotnie zrewidowała koncepcję wykorzystywania automatów z paczkami. A raczej to, kto ma z tych automatów korzystać. W związku z niepowodzeniem swojego pierwotnego modelu, podjęła bowiem decyzję, że z ich automatów korzystać będą kurierzy.

350144855097501633

Same urządzenia mają być mniejsze i tańsze w produkcji, niż paczkomaty. Kluczowe ma być także umiejscowienie – Swipboksy znajdą się w budynkach publicznych, czynnych do późnych godzin, na przykład w galeriach handlowych. Dzięki temu nie będzie konieczności montowania w nich zaawansowanych zabezpieczeń (wykorzystywane byłyby systemy kamer przemysłowych w samych budynkach) czy ogrzewania, które zabezpieczyłoby paczki przed niską temperaturą na zewnątrz.

Kluczowy jest jednak sam model, dzięki któremu funkcjonować mają Swipboksy. Wykorzystywane będą przez kurierów, gdy adresat nie będzie mógł odebrać paczki. Wówczas zostanie on powiadomiony przez kuriera o tym, gdzie się ona znajduje, dostarczone zostaną dane umożliwiające otwarcie skrytki w Swipboksie. Skorzystać mają na tym nie tylko adresaci, ale także same firmy kurierskie, których pracownicy nie będą musieli wielokrotnie odwiedzać tego samego adresu.

Jak donosi Gazeta Prawna, model duńskiej firmy wymaga przede wszystkim znacznie mniejszego nakładu środków, gdyż tańsza ma być zarówno produkcja, jak i instalacja oraz zapewnienie niezbędnego nadzoru technicznego urządzeń. Współpracująca ze Swipboksem polska firma NoaTech uruchomiła już w Warszawie program pilotażowy, a o tym czy duńskie pomysły na dobre zagoszczą nad Wisłą przekonamy się zapewne w ciągu nadchodzących miesięcy.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)