Syberia na weekend: kultowa przygodówka za darmo na GOG.com

Syberia na weekend: kultowa przygodówka za darmo na GOG.com

10.11.2017 17:45, aktual.: 10.11.2017 18:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ramach cotygodniowej rozrywki tym razem proponujemy Wam prawdziwą perełkę przygodówek point and click – pierwszą odsłonę gry Syberia. Jest ona dostęLna tej chwili za darmo w sklepie GOG.com. Kultowe dzieło francuskiego Microids będzie można pobrać całkowicie bezpłatnie jeszcze przez ponad dobę – do 19:00 w sobotę, 11 listopada.

Obraz

Gdy w 2002 roku Microids zdecydowało się wydać klasyczną przygodówkę point and click, gatunek znajdował się w trudnym momencie. Studia, chcąc opowiedzieć fabułę, chętniej spoglądały na gry cRPG – wówczas właśnie wyszło między innymi The Elders Scrolls: Morrowind, Neverwinter Nights czy Gothic II. Sporo jeszcze trzeba było poczekać na rozkwit sceny niezależnej, którego dziś jesteśmy beneficjentami. Francuzi zdecydowali się jednak, na przekór czasom, uwieść nas historią Kate Walker, którą losy tajemniczej rodziny wytwórców zabawek, zaprowadziły do tytułowej krainy.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pod względem mechaniki rozgrywki, Syberię trudno uznać za odkrywczą – gra opiera się na eksploracji, zbieraniu przedmiotów i umiejętnym prowadzeniu dialogów. W przypadku gry Microids ważniejsze niż co, jest jak – Syberia onieśmiela przepięknymi ogromnymi lokacjami zaprojektowanymi przez Benoît Sokala, którego przyzwyczajona do komiksowej maniery ręka nakreśliła kolejne odwiedzane przez Kate miejsca z pietyzmem, który zostaje w pamięci na lata.

Syberia byłaby zapewne inną grą nie tylko bez grafik Sokala, ale także bez muzyki skomponowanej przez Inona Zura, żydowskiego kompozytora, którego utwory można usłyszeć między innymi w pierwszym trójwymiarowym Prince of Persia, Baldur's Gate II, Icewind Dale, a ostatnio w Falloucie 4. Pełną ścieżkę znajdziecie w paczce na GOG-u. Nawet jeśli poziom trudności gry czasem nieco frustruje, to obyczaje szybko łagodzi to, co gracz widzi i słyszy.

Obraz

Syberia była jedną z najlepiej ocenianych gier 2002 roku i nie zestarzała się ani trochę, co zdążyłem już sprawdzić: podobnie jak historia rodu Voralberg czekała latami na odkrycie przez Kate Walker, tak Syberia wciąż czeka na graczy, aby odkrywać ją znów i znów. Za darmo możecie dać się porwać w sklepie GOG.com do jutra, do godziny 19:00.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)