Symantec: iOS bezpieczniejszy od Androida

Symantec: iOS bezpieczniejszy od Androida

29.06.2011 11:57

Firma Symantec opublikowała raport dotyczący bezpieczeństwa mobilnych systemów dostępnych na rynku. Wynika z niego, że iOS posiada nieco lepszą ochronę od Androida.

Powodem takiego stanu rzeczy jest zdaniem pracowników firmy Symantec odmienne podejście do bezpieczeństwa obu platform. O ile twórca iOS stawia na kontrolę i filtruje aplikacje zgłaszane do e-sklepu App Store, o tyle Google stosuje bardziej liberalną politykę. W iOS aplikacje uruchamiane są w tzw. piaskownicy (sandbox), duża część kodu jest też szyfrowana za pomocą 265-bitowego algorytmu. Oczywiście, system firmy Apple posiada również luki, ale jak czytamy w raporcie, Jak dotąd nie spotkaliśmy rzeczywiście szkodliwego oprogramowania, atakującego urządzenia z iOS niepoddane jailbreakowi.

Android zdaniem firmy Symantec jest w nieco gorszej sytuacji. Brak restrykcyjnej polityki zatwierdzania aplikacji powoduje, że dla urządzeń z systemem Google’a co jakiś czas pojawiają się niebezpieczne programy. Ostatnio o takim zagrożeniu informowaliśmy na początku tego miesiąca. Kolejnym problemem może być również fragmentaryzacja systemu. Powoduje ona, że aktualizacje związane z bezpieczeństwem mogą trafiać z dużym, nawet kilkumiesięcznym opóźnieniem do użytkowników. Obecnie jedynie Android 2.3 jest w pełni zabezpieczony przeciwko zagrożeniom obecnym dzisiaj w Sieci. Co gorsza, sprzętowe szyfrowanie danych obecne jest dopiero w wersji 3.0 systemu.

Raport Symantec prezentuje zupełnie inne podejście do problemu, aniżeli niedawna wypowiedź jednego z szefów firmy Kaspersky. Ponad tydzień temu Nikolay Grebennikov stwierdził, że Apple powinien otworzyć swoją platformę, jeżeli chce w przyszłości uniknąć problemów z bezpieczeństwem. A zatem de facto powinien zastosować strategię firmy Google, którą krytykuje w ostatnim raporcie Symantec. Kto ma rację? Na szczęście liczba zagrożeń dla urządzeń mobilnych jest wciąż na tyle niska, że nie spędza snu z powiek zwykłym użytkownikom.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)