Symbian wciąż najpopularniejszym systemem mobilnym

Symbian wciąż najpopularniejszym systemem mobilnym

19.05.2010 13:40

Opublikowano statystyki dotyczące popularności systemów operacyjnych dla smartfonów w pierwszym kwartale 2010 r. Dominuje Symbian, jednak najszybszy wzrost notuje oprogramowanie firmy Google.

Zamieszczone przez firmę Gartner statystyki potwierdzają ogólny trend - Nokia i Microsoft tracą rynek, natomiast dobrze radzą sobie takie firmy jak Apple czy Google. W pierwszym kwartale 2009 r. Symbian miał 48,8% udziału w rynku, natomiast w tym roku spadł do 44,3%. Źle radzi sobie też Windows Mobile. O ile w zeszłym roku 10,5% ze wszystkich smartfonów było wyposażonych w ten system, liczba ta spadła do 6,8%. Windows Mobile jest obecnie na dole tabeli - poniżej znajdują się tylko Linux (3,7%) i niewymienione z nazwy oprogramowania (0,7%). Jeśli planowany na koniec roku Windows Phone 7 nie okaże się hitem, Microsoft może w najbliższym czasie zniknąć z rynku smartfonów.

Najszybciej zdobywającym rynek systemem jest Android. W pierwszym kwartale zeszłego roku miał 1,6% udziału w rynku, natomiast w analogicznym okresie w 2010 r. wzrósł do 9,6%. Nieco mniejszy skok odnotował iPhone OS - z 10,5% do 15,4%. Jednak Apple jest obecnie trzecim pod względem wielkości graczem na rynku. Najprawdopodobniej w czerwcu odbędzie się premiera nowej wersji oprogramowania iPhone OS. Może przyczynić się ona do znacznego zwiększenia popularności produktu. Nieznaczny spadek zanotował natomiast RIM, producent telefonów BlackBerry. Jego oprogramowanie w pierwszym kwartale 2010 r. zainstalowane było w 19,4% urządzeń na świecie. W zeszłym roku liczba ta była większa o 1 punkt procentowy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)