Synfig Studio - wieloplatformowy program do animacji 2D

Synfig Studio - wieloplatformowy program do animacji 2D

07.06.2011 12:29

Ukazała się wersja 0.63 otwartego narzędzia do tworzenia animacji 2D - Synfig Studio. Z tej okazji program wzbogacił naszą kolekcję programów.

Synfig Studio to wieloplatformowa aplikacja przeznaczona dla osób tworzących animacje, który wykorzystuje zarówno grafikę wektorową jak i bitmapy. Za jego pomocą użytkownicy mogą w prosty sposób kreować animacje, bez konieczności powtarzania ruchów klatka po klatce. Program oferuje takie funkcje jak tworzenie warstw, obsługa HDRI (High Dynamic-Range Imaging) czy współpraca z tabletami. Interfejs aplikacji został tak zaprojektowany, aby korzystanie z niego było możliwie proste. Oprócz okna samej animacji, mamy do dyspozycji przybornik narzędziowy, okno do zarządzania paletami i opcjami, a także narzędzie do śledzenia klatek, warstw i metadanych. Za ich pomocą możemy edytować animację, dodawać kształty i wypełnienia, a także zmieniać układ warstw czy zapisywać notatki.

W najnowszej wersji programu wprowadzono kilka istotnych zmian. Najważniejszą z nich jest możliwość edycji konturów (narzędzie Advanced Outline Layer). Za ich pomocą możemy stworzyć szybką animację, korzystając z gotowych pomysłów. W przyszłości zostanie wprowadzona funkcja pozwalająca na tworzenie zarysów za pomocą pędzla w przyborniku narzędziowym. Kolejne nowości to ułatwiona edycja kształtów (BLine), a także współpraca z biblioteką graficzną Cairo. W kolejnych wydaniach Synfig Studio powinna ona być jeszcze głębsza. Warto zaznaczyć, że od wydania 0.63 wprowadzono także polską wersję językową dla programu. Pełna lista zmian dostępna jest na stronach producenta.

Synfig Studio 0.63 można pobrać z naszego portalu dla systemów Windows, Linux i Mac OS X. Twórcy programu ostrzegają, że instalator dla Maków może na razie działać niestabilnie.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)