Szef Epic Games twierdzi, że to teraz PC-ty będą musiały nadgonić PlayStation 5

Szef Epic Games twierdzi, że to teraz PC‑ty będą musiały nadgonić PlayStation 5

Grafika koncepcyjna PlayStation 5, fot. Snoreyn/LetsGoDigital
Grafika koncepcyjna PlayStation 5, fot. Snoreyn/LetsGoDigital
15.05.2020 15:52

Niedawno internet obiegła prezentacja Unreal Engine 5. Jak zapewniał prezes Epic Games, Tim Sweeney, zaprezentowany materiał pochodził prosto z PlayStation 5. CEO Epic przy okazji był pełen superlatyw jeśli chodzi o możliwości dysku SSD konsoli, który nazwał "najlepszym na rynku".

Jak się okazuje Epic ściśle współpracuje z Sony w procesie optymalizacji silnika Unreal Engine 5 pod nową generację konsol. Sweeney zapowiada wprost: "czas doczytywania się tekstur i geometrii terenu właśnie dobiegł końca".

Oczywiście kluczowym elementem do osiągnięcia takiej wydajności jest dysk SSD. Szef Epic dodał tutaj, że architektura SSD użyta w PS5 jest nie tylko najlepsza jeśli chodzi o konsole, ale daleko poza zasięgiem PC-tów.

Co ciekawe, Sweeney uważa, że PlayStation 5 pomoże jednak rozwinąć się rynkowi PC, bo będzie miał nowy punkt odniesienia. Można jednak mieć wątpliwości co do obiektywizmu CEO Epic, skoro firma ta współpracuje również z Sony.

Unreal Engine 5 Revealed! | Next-Gen Real-Time Demo Running on PlayStation 5

Na razie, poza wydajnością IOPS oraz szczegółami na temat algorytmu Kraken – niedużo wiemy o samym dysku SSD w PlayStation 5, który używa szyny PCIe 4.0 i ma pojemność 825 GB.

Wiemy jednak, że gry na PlayStation 5 mogą zajmować mniej miejsca przez to, że nie trzeba będzie duplikować danych tekstur (częsty trik, który przyspieszał ich wczytywanie).

Co ciekawe, możliwości Unreal Engine 5 chwalił również szef marki Xbox i działu gier Microsoftu, Phil Spencer. Jego kolega Aaron Greenberg z działu marketing wyjawił, że "nie może się doczekać, co ten silnik będzie potrafił na najpotężniejszej konsoli na świecie". Był to subtelny przytyk i odniesienie się do Xbox Series X.

Unreal Engine 5 będzie dostępny dla deweloperów w wersji beta na początku 2021 roku, a w finalnej, publicznej formie – pod koniec 2021. Nie wiemy jeszcze jak złożony będzie proces konwertowania gier z Unreal Engine 4 na 5 i trudno przewidzieć, kiedy zobaczymy pierwsze tytuły na UE5.

Możliwości Unreal Engine 5, fot. Epic Games
Możliwości Unreal Engine 5, fot. Epic Games

Co do PlayStation 5, jeszcze nie widzieliśmy żadnego materiału z rozgrywką z nowej konsoli, którą zaprezentowałoby Sony. Mimo wszystko należy się tego w niedługim czasie spodziewać – choćby w ramach cyklu Summer Game Fest.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)