Szóste urodziny polskich Wikibooks

Szóste urodziny polskich Wikibooks

24.01.2010 11:41

Dokładnie 6 lat temu, 24 stycznia 2004 roku założona została polskojęzyczna wersja Wikibooks, jednego z projektów siostrzanych Wikipedii. Na projekt składają się podręczniki z różnych dziedzin naukowych, czy też poświęconych różnym hobby: od podręcznika o fotografii po kurs matematyki dla liceum. Od momentu założenia rozwinęło się kilkadziesiąt podręczników z przeznaczeniem dla dzieci, uczniów i studentów oraz poradników ogólnych. W odróżnieniu od Wikipedii, zagadnienia nie są ujęte encyklopedycznie, ale w sposób pozwalający na łatwe przyswojenie i zagłębienie się w temat. Mające nawet po kilkadziesiąt rozdziałów książki, dostępne są na wolnej licencji.

Specyfiką Wikibooks jest to, że dany podręcznik przeważnie pisany jest przez jedną osobę, która ma pomysł na całość i konsekwentnie go realizuje. Należy pamiętać, że Wikibooks to przede wszystkim zbiór rozwijających się podręczników, z pewną liczbą bogato rozwiniętych i ukończonych pozycji. Niestety z ukończeniem podręcznika bywa różnie, dlatego aktywni edytorzy postanowili zrobić małe porządki i oddzielić projekty mające walory edukacyjne od tych porzuconych.

Choć pisanie podręcznika, zachowanie jego spójności i czytelnej formy jest wymagającym zajęciem, w projekcie powstało wiele wartościowych książek, których rozwój wcale się nie zatrzymał - tak jak na Wikipedii, można bez większego wysiłku wprowadzić do podręcznika nowy materiał, przedyskutować układ książki na stronie dyskusji czy napisać dany akapit od nowa.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)