Szóste urodziny polskich Wikibooks

Szóste urodziny polskich Wikibooks24.01.2010 11:41

Dokładnie 6 lat temu, 24 stycznia 2004 roku założona została polskojęzyczna wersja Wikibooks, jednego z projektów siostrzanych Wikipedii. Na projekt składają się podręczniki z różnych dziedzin naukowych, czy też poświęconych różnym hobby: od podręcznika o fotografii po kurs matematyki dla liceum. Od momentu założenia rozwinęło się kilkadziesiąt podręczników z przeznaczeniem dla dzieci, uczniów i studentów oraz poradników ogólnych. W odróżnieniu od Wikipedii, zagadnienia nie są ujęte encyklopedycznie, ale w sposób pozwalający na łatwe przyswojenie i zagłębienie się w temat. Mające nawet po kilkadziesiąt rozdziałów książki, dostępne są na wolnej licencji.

Specyfiką Wikibooks jest to, że dany podręcznik przeważnie pisany jest przez jedną osobę, która ma pomysł na całość i konsekwentnie go realizuje. Należy pamiętać, że Wikibooks to przede wszystkim zbiór rozwijających się podręczników, z pewną liczbą bogato rozwiniętych i ukończonych pozycji. Niestety z ukończeniem podręcznika bywa różnie, dlatego aktywni edytorzy postanowili zrobić małe porządki i oddzielić projekty mające walory edukacyjne od tych porzuconych.

Choć pisanie podręcznika, zachowanie jego spójności i czytelnej formy jest wymagającym zajęciem, w projekcie powstało wiele wartościowych książek, których rozwój wcale się nie zatrzymał - tak jak na Wikipedii, można bez większego wysiłku wprowadzić do podręcznika nowy materiał, przedyskutować układ książki na stronie dyskusji czy napisać dany akapit od nowa.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)