Szukasz alternatywy wśród pakietów biurowych? Softmaker Office 2012 jesienią dostępny za darmo

Szukasz alternatywy wśród pakietów biurowych? Softmaker Office 2012 jesienią dostępny za darmo

Szukasz alternatywy wśród pakietów biurowych? Softmaker Office 2012 jesienią dostępny za darmo
26.10.2015 12:32, aktualizacja: 24.11.2015 11:59

Gdy dużą popularnością cieszy się nowa wersja pakietu biurowego Office 365 czy piąta odsłona Libre Office, trudno przyciągnąć użytkowników do bardziej niszowych alternatyw. Szczególnie, jeśli jest to oprogramowanie komercyjne. Pismo nosem zdają się czuć producenci Softmaker Office, którzy przygotowali bardzo atrakcyjną promocję umożliwiającą pobranie ich pakietu za darmo.

W skład pakietu biurowego Softmaker Office 2012 wchodzi edytor tekstu TextMaker, arkusz kalkulacyjny PlanMaker oraz program do tworzenia prezentacji multimedialnych o nazwie... Presentations. Wszystkie one są w pełni kompatybilne zarówno z otwartymi, jak i własnościowymi formatami plików.

Obraz

Edycja tekstu za pomocą TextMakera do złudzenia przypomina to, co oferuje LibreOffice czy starsze wersje pakietu Microsoftu. Zarówno funkcjonalność, jak i interfejs są zbliżone. Tworzenia i zaawansowanej edycji tekstu można zatem dokonywać zarówno za pomocą menu rozwijanych, jak i w pełni konfigurowalnych pasków narzędziowych. Dostępny jest także pasek boczny, jednak jego funkcjonalność ogranicza się do edycji stylów tekstu. Co ciekawe, TextMaker doskonale radzi sobie z rozpoznawaniem sylab i jest zdolny do skutecznego przenoszenia ich do następnego wersu. Po ręcznym przeniesieniu wyrazu do kolejnego wersu, myślnik jest usuwany. Niestety w programie brakuje funkcji odzyskiwania plików, o czym dotkliwie przekonaliśmy się podczas redagowania niniejszego artykułu ;-)

Obraz

Podobnie sprawa ma się z arkuszem kalkulacyjnym PlanMaker. Edycja wprowadzonych danych oraz tworzenie formuł odbywa się w znany powszechne sposób. Twórcy oprogramowania zdecydowali się także na zastosowanie zbliżonych formuł, przez co po migracji na Softmaker Office nie będzie konieczności zmieniania swoich przyzwyczajeń. Arkusze można bez problemu eksportować do edytora tekstu lub prezentacji.

Obraz

Presentations także zasadniczo nie różni się od innych programów służących przygotowywaniu prezentacji multimedialnych. Dostępnych jest w nim 12 podstawowych szablonów układu treści. Szkoda jednak, że twórcy oprogramowania nie zdecydowali się na udostępnienie ładniejszych szablonów wizualnych: kolorystyka i elementy graficzne budzą skojarzenia ze standardami sprzed piętnastu lat.

Mankamentem może okazać się brak polskiej wersji językowej. Pakiet oferuje oczywiście możliwość sprawdzania poprawności językowej wprowadzanego tekstu, niemniej konieczna jest samodzielna instalacja polskiego słownika. Paczkę słownika Hunspell można pobrać ze strony internetowej producenta. Również jej instalacja nie odbywa się automatycznie, ale jej proces sprowadza się w zasadzie do kilku kliknięć.

Softmaker Office ma swoje ograniczenia, może jednak stanowić bardzo interesującą alternatywę w kwestii pakietów biurowych. Tym bardziej, że producent, w ramach jesiennej promocji, udostępnił oprogramowanie za darmo. Niestety dotyczy to tylko wersji na Windowsa. Ponadto bezpłatnie można także pobrać paczkę czcionek naśladujących eleganckie pismo odręczne. Do pobrania konieczna jest rejestracja i przejście procedury kupna, po której użytkownik otrzyma maila z linkiem do pobrania instalatora oraz klucz aktywacyjny. Przetestować pakiet Softmaker Office 2012 można także dzięki ograniczonej wersji darmowej, dostępnej w naszej bazie oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)