Szwajcarski sąd ogranicza walkę z piratami

Szwajcarski sąd ogranicza walkę z piratami

09.09.2010 16:18

Zaskakująca decyzja szwajcarskiego sądu. Zakazał on zbierania adresów IP osób, które w Sieci udostępniają nielegalnie materiały.

Wyrok uderza w jedną z większych firm zajmujących się w Szwajcarii walką z piractwem, Logistep. Przez ostatnie lata zajmowała się ona zbieraniem adresów IP internautów i atakowaniem ich za nielegalne rozpowszechnianie materiałów w Sieci. Osoby, które nie zgodziły się na zapłacenie dobrowolnej grzywny, czekał pozew do sądu. Logistep działał nie tylko w Szwajcarii, ale także innych krajach. Jak donosi TorrentFreak, w samej Francji firma wysłała tysiące listów do osób nielegalnie ściągających polską grę Call Of Juarez.

Praktyki Logistepu spotkały się z ostrą krytyką we Francji, teraz zaś zasadność działania firmy podważył szwajcarski sąd federalny. Gromadzenie adresów IP i wykorzystywanie ich w walce z piratami jest niezgodne z prawem - orzekli sędziowie. Ich zdaniem należą one do prywatnych danych osobowych internautów. Sędziowie jednocześnie przyznali, że takie postanowienie chroni każdego, kto narusza prawo. Ogranicza bowiem mocno walkę z piratami w Internecie. Oskarżenie jednak nie może naruszać prywatności internautów. Wyrok szwajcarskiego sądu jest prawomocny, a Logistep nie może się od niego odwołać.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)