Szwecja banuje Huawei i ZTE: operatorzy usuną nawet obecną infrastrukturę

fot. Getty Images
fot. Getty Images
Piotr Urbaniak

20.10.2020 12:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli twoja firma jest zainteresowana aukcją częstotliwości 5G, to musi zadeklarować, że nie użyje w infrastrukturze sprzętu Huawei ani ZTE – zadecydowały władze Szwecji.

Decyzję o blokadzie Huawei i ZTE wydał w związku z nadchodzącą licytacją częstotliwości Szwedzki Urząd ds. Poczty i Telekomunikacji. Aukcja odbędzie się już w listopadzie. Tymczasem telekomy chętne do wzięcia w niej udziału muszą zrezygnować z oprzyrządowania infrastrukturalnego obydwu chińskich marek.

Nie tylko nowego 5G, ale też obecnego 3G i 4G/LTE. Termin ostatecznego wyeliminowania sprzętu Huawei i ZTE ustalono na 1 stycznia 2025 r.

Zakaz obejmuje tzw. funkcje centralne, co zostało zdefiniowane jako sprzęt do budowy radiowej sieci dostępowej, sieci przesyłowej, sieci szkieletowej, jak również obsługi i utrzymania sieci. Efektywnie więc chodzi o wszystko oprócz urządzeń typowo klienckich, czyli np. smartfonów i tabletów.

Oficjalnie Szwedzi obawiają się oczywiście o cyberbezpieczeństwo, ale sprawa ma też inny wątek. Trzeba pamiętać bowiem, że Szwecja jest krajem macierzystym Ericssona, który stanowi w tym przypadku bezpośrednią alternatywę. Zakaz konkurencji byłby jednak niekonstytucyjny, a pod płaszczykiem netsecu obraz wygląda inaczej.

Tak czy inaczej, Szwecja dołącza tym samym do coraz większego grona państw, które nie chcą chińskiej technologii. W ostatnich tygodniach podobne decyzje zapadły m.in. w Wielkiej Brytanii oraz Belgii. Na razie ani Huawei, ani ZTE nie komentują sprawy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (225)