Szwecja: żadnej współpracy z Huawei. Huawei: idziemy do sądu!

Szwecja: żadnej współpracy z Huawei. Huawei: idziemy do sądu!10.12.2020 08:57
Szwedzki regulator chce wykluczyć chińskie firmy
Szwedzki regulator chce wykluczyć chińskie firmy

Udział chińskich firm w budowie europejskiej infrastruktury telekomunikacyjnej nie przestaje budzić kontrowersji. Tym razem dotyczy to Szwecji, która zakazała operatorom korzystania ze sprzętu firm Huawei i ZTE. Chińczycy bronią się w sądzie.

– Jesteśmy nawet gotowi sprostać nadzwyczajnym wymaganiom, takim jak utworzenie obiektów testowych dla naszego sprzętu w Szwecji, jeśli zechcą. (…) Nie mogę przedstawić konkretnego planu, ale oczywiście będziemy walczyć o nasze prawa – powiedział Reutersowi Kenneth Fredriksen z lokalnego oddziału Huawei.

Determinacja Chińczyków nie powinna dziwić. W październiku 2020 roku PTS (szwedzki regulator telekomunikacyjny) zakazał używania chińskiego sprzętu firmom, ubiegającym się o kontrakty przy budowie szwedzkiej infrastruktury 5G.

Przedstawiciele Huawei i ZTE nie złożyli jednak broni i odwołali się od tej decyzji w sądzie, wygrywając w pierwszej instancji. Spowodowało to odwołanie ze strony ZTE, a finał całej sprawy nadal czeka na rozstrzygnięcie w sądzie.

Problemy chińskich firm są w tym przypadku pokłosiem wielkiej wojny handlowej, toczonej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Waszyngton naciska na swoich sojuszników, by podczas tworzenia infrastruktury telekomunikacyjnej unikali rozwiązań i sprzętu, oferowanego przez chińskie koncerny.

Oficjalnym powodem takich działań ma być troska o bezpieczeństwo danych. Wspierają ją zarzuty, że sprzęt dostarczany przez uzależnione od chińskich władz firmy, może być wykorzystany do szpiegowania na rzecz Pekinu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (158)