Szwecja: żadnej współpracy z Huawei. Huawei: idziemy do sądu!

Szwecja: żadnej współpracy z Huawei. Huawei: idziemy do sądu!

Szwedzki regulator chce wykluczyć chińskie firmy
Szwedzki regulator chce wykluczyć chińskie firmy
Łukasz Michalik
10.12.2020 08:57

Udział chińskich firm w budowie europejskiej infrastruktury telekomunikacyjnej nie przestaje budzić kontrowersji. Tym razem dotyczy to Szwecji, która zakazała operatorom korzystania ze sprzętu firm Huawei i ZTE. Chińczycy bronią się w sądzie.

– Jesteśmy nawet gotowi sprostać nadzwyczajnym wymaganiom, takim jak utworzenie obiektów testowych dla naszego sprzętu w Szwecji, jeśli zechcą. (…) Nie mogę przedstawić konkretnego planu, ale oczywiście będziemy walczyć o nasze prawa – powiedział Reutersowi Kenneth Fredriksen z lokalnego oddziału Huawei.

Determinacja Chińczyków nie powinna dziwić. W październiku 2020 roku PTS (szwedzki regulator telekomunikacyjny) zakazał używania chińskiego sprzętu firmom, ubiegającym się o kontrakty przy budowie szwedzkiej infrastruktury 5G.

Przedstawiciele Huawei i ZTE nie złożyli jednak broni i odwołali się od tej decyzji w sądzie, wygrywając w pierwszej instancji. Spowodowało to odwołanie ze strony ZTE, a finał całej sprawy nadal czeka na rozstrzygnięcie w sądzie.

Problemy chińskich firm są w tym przypadku pokłosiem wielkiej wojny handlowej, toczonej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Waszyngton naciska na swoich sojuszników, by podczas tworzenia infrastruktury telekomunikacyjnej unikali rozwiązań i sprzętu, oferowanego przez chińskie koncerny.

Oficjalnym powodem takich działań ma być troska o bezpieczeństwo danych. Wspierają ją zarzuty, że sprzęt dostarczany przez uzależnione od chińskich władz firmy, może być wykorzystany do szpiegowania na rzecz Pekinu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (158)