Szybciej znajdziesz maila. Google sięga po AI

Gmail w przeglądarce
Gmail w przeglądarce
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Wojciech Kulik
Wojciech Kulik

05.06.2023 13:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gmail ułatwi i przyspieszy odnajdywanie wiadomości e-mail. Aby mogło się tak stać, firma Google postanowiła sięgnąć po sztuczną inteligencję. Konkretnie wykorzysta w tym celu modele uczenia maszynowego.

Pocztowa usługa firmy Google odpowiada za ponad jedną czwartą wszystkich otwieranych e-maili. Statystyki pokazują, że każdego dnia przez skrzynki w poczcie Gmail przepływa ponad 330 miliardów wiadomości. Sporo tego jest do przejrzenia, a odnalezienie tej, której się szuka, może być nie lada wyzwaniem. Mając tego świadomość, Amerykanie postanowili usprawnić wyszukiwanie, sięgając w tym celu po technologię, której nazwa jest ostatnio odmieniana przez wszystkie przypadki: po sztuczną inteligencję.

Ulepszone wyszukiwanie w Gmailu
Ulepszone wyszukiwanie w Gmailu© Google

Jak Gmail usprawni wyszukiwanie?

W ramach jednej z nadchodzących aktualizacji Gmail otrzyma nowe narzędzia, których bazę stanowią modele uczenia maszynowego. Dzięki nim użytkownicy otrzymają dokładniejsze, bardziej ukierunkowane wyniki wyszukiwania. Nad standardową listą "znalezisk" Gmail przedstawi "polecane wyniki", które zostaną wybrane na podstawie poprzednich wyszukiwań, historii przeglądania wiadomości, obecności plików o tej nazwie i wielu innych zmiennych. Słowem: możemy liczyć na bardziej spersonalizowane działanie wyszukiwarki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak podaje serwis TechSpot, Google nie planuje publicznych testów tego rozwiązania – zapowiada natychmiastową dostępność. Podkreślmy, że modele uczenia maszynowego będą trafiać do użytkowników stopniowo, ale w pełni automatycznie. Oznacza to, że nie będzie konieczne podejmowanie żadnych dodatkowych działań związanych na przykład z konfiguracją skrzynki. Wystarczy – jak zawsze – skorzystać ze zintegrowanej wyszukiwarki, a ta "magia" w tle zadzieje się sama.

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)