T‑Mobile ostrzega przed nowym atakiem. Oszuści wyłudzają pieniądze przez SMS‑y

fot. GettyImages
fot. GettyImages
Arkadiusz Stando

26.08.2020 10:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na stronie internetowej operatora T-Mobile pojawiło się ostrzeżenie o kilku rodzajach ataków, zgłaszanych przez klientów sieci komórkowej. Zaobserwowano serię wyłudzeń pieniężnych przez wiadomości SMS.

W ostatnim czasie widzieliśmy znacznie mniej prób oszustw z wykorzystaniem wiadomości SMS. Jedną ze stosowanych metod jest atak z wykorzystaniem wizerunku firmy InPost. W okresie pandemii cyberprzestępcy częściej próbują włamywać się do naszych urządzeń wysyłając zainfekowane wiadomości e-mail. Ze względu na pracę zdalną, która w wielu firmach stała się standardem, mają większe możliwości atakowania z użyciem ransomware.

Teraz T-Mobile ostrzega przed powrotem fali wyłudzeń poprzez wiadomości SMS. "Źródłem problemów mogą być oszuści, którzy na forach/komunikatorach gier lub poprzez media społecznościowe zachęcają do kliknięcia w link (oferując atrakcyjne dodatki) lub infekują aplikację, którą uruchamiamy w telefonie komórkowym" - informuje operator.

Metody stosowane przez cyberprzestępców są różne. T-Mobile informuje, aby nie odpisywać na wiadomości i nie klikać w przysyłane linki. Odesłanie wiadomości zwrotnej może wiązać się z wysyłką serii płatnych wiadomości SMS. W innym przypadku, oszuści dostaną komunikat, że dany numer telefonu jest aktywny i można próbować dalszych ataków. "Podatne na tego typu ataki mogą być dzieci i młodzież, które zachęcane atrakcyjnymi np. dodatkami do gier lub subskrypcjami w mediach społecznościowych, klikają w niebezpieczny link nie mając świadomości konsekwencji takiego działania" - komentuje T-Mobile.

Operator ostrzega przed odpowiadaniem na SMS-y z nieznanych, podejrzanych numerów. Zwraca też uwagę, aby nie klikać w linki towarzyszące tym wiadomościom. Często kryje się pod nimi plik instalacyjny złośliwego oprogramowania. Operator zachęca do korzystania z oprogramowania antywirusowego, oraz w przypadku smartfonów z systemem Android, trzymać się ustawienia "instaluj jedynie z oficjalnych źródeł". Jednakże zawsze najlepszym antywirusem jest zdrowy rozsądek i zachowanie czujności.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)