Tak powstawały pierwsze iPhone. Były pracownik Apple pokazał zdjęcia z fabryki Foxconnu

Foxconn od 13 lat produkuje iPhone'y dla Apple /fot. Bob Burrough/Twitter
Foxconn od 13 lat produkuje iPhone'y dla Apple /fot. Bob Burrough/Twitter
Arkadiusz Stando

28.12.2020 10:54, aktual.: 28.12.2020 14:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bob Burrough opublikował na Twitterze zdjęcia z hali produkcyjnej Foxconnu. Zostały wykonane na wiosnę 2007 roku, kiedy chińskie przedsiębiorstwo produkowało pierwsze smartfony, które udało się spopularyzować. Mowa oczywiście o iPhone'ach.

W 2007 roku Apple przedstawił światu gigantyczny przeskok technologiczny. Był nim iPhone. Telefon, w którego sukces nie wierzyła nawet część kluczowych pracowników firmy z Cupertino. Ten sprzęt nie tylko odmienił branżę, życie codzienne, spojrzenie na telefony komórkowe, ale też wymagał odpowiedniego sposobu produkcji.

Linie montażowe musiały zostać dostosowane do nowego rodzaju praktyk. Na jednym z udostępnionych przez byłego pracownika Apple zdjęć widzimy, jak iPhone'y przechodzą przez ostatni etap produkcji, czyli kontrole jakości i testy. Pracownicy Foxconnu sprawdzają, czy działają takie elementy jak słuchanie muzyki czy funkcje ekranu dotykowego. Ciekawe czego słuchali, jako jedni z pierwszych na świecie na sprzęcie, który miał odmienić świat.

Pierwsza linia montażowa Foxconnu – fabryki znanej z produkcji iPhone'ów

Pierwszy iPhone trafił do sprzedaży 29 czerwca 2007 roku. Zdjęcia udostępnione przez Burrougha zostały wykonane na wiosnę, a jak można z nich wywnioskować, w Foxconnie wyprodukowano już sporą partię smartfonów. 13 lat temu łańcuch dostaw nie był tak dobrze rozbudowany, jak dziś. Apple musiało zlecić produkcję sprzętu na długo przed premierą, aby zdążyć w wyznaczonym terminie.

Foxconn – fabryka iPhone'ów i ludzkich tragedii

Na temat samobójstw pracowników firmy Foxconn powstawały nawet dokumenty. Łatwo je znaleźć w sieci. Od 2010 do 2016 roku aż 24 pracowników firmy odebrało sobie życie. Wcześniej również pojawiały się doniesienia o podobnych przypadkach, ale dopóki Foxconnowi nie zaczęły przyglądać się światowe media, sprawy były zamiatane pod dywan.

Pracownicy odbierali sobie życie z kilku powodów. Przede wszystkim byli przemęczeni. Ich codzienność przypominała bardziej obóz pracy, niż normalną egzystencję. W późniejszych wywiadach z pracownikami firmy ujawniono praktyki firmy. Wśród nich znalazły się nienotowane i nieopłacane nadgodziny czy nie zgłaszanie wypadków podczas pracy. Pracownicy byli także zastraszani i dosłownie niszczeni psychicznie.

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)