Taki będzie Edge po premierze Creators Update. Zmiany spore, ale nie rewolucyjne

Taki będzie Edge po premierze Creators Update. Zmiany spore, ale nie rewolucyjne

Taki będzie Edge po premierze Creators Update. Zmiany spore, ale nie rewolucyjne
31.01.2017 20:36

Wraz z publikacją kolejnych kompilacji testowych Windowsa 10 w programie Windows Insider, użytkownicy tego systemu mają coraz spójniejszy obraz tego, co otrzymają w ramach Creators Update. Teraz jest on jeszcze pełniejszy – Microsoft opublikował właśnie szczegółowe informacje na temat jednego z kluczowych składników systemu, przeglądarki Edge. Większość z nich znamy już ze wspomnianych kompilacji insiderskich, jednak to pierwsza kompletna zapowiedź zmian, jakie Microsoft udostępni wszystkim już wkrótce.

Windows 10 Creators Update - Microsoft Edge Features

Zarządzanie kartami

Microsoft planuje ciekawie zapowiadające się zmiany w kwestii obsługi kart, a jednocześnie zarządzania sesjami. Możliwe będzie nie tylko (niesławne dla Edge'a) przeglądanie miniatur, ale także wygodne zapisywanie kart. W Creators Update na pasku kart w Edge'u pojawi się przycisk, który przeniesie wszystkie otwarte karty do osobnego panelu. Stamtąd będzie można przywrócić inny zestaw – każda strona będzie tam miała swój podgląd, co ułatwi orientację. Trzeba przyznać, że takie połączenie zarządzania kartami i sesjami może rzeczywiście się sprawdzić.

Książki i zakupy

W ostatnich wersjach testowych Windowsa 10 pojawiła się nowa sekcja Windows Store, w której zakupić można e-booku w formacie EPUB bez DRM. Microsoft chce oczywiście, by użytkownicy czytali je w jedynej przystosowanej do tego przeglądarce. A wkrótce integracja ta będzie posunięta jeszcze dalej. Tuż obok ikony menedżera pobierania znajdzie się ikona, której kliknięcie spowoduje wyświetlenie panelu z wszystkimi zakupionymi w Windows Store książkami.

Obraz

Microsoft rozwinie także implementację Payment Rquest API tak, aby zakupów za pomocą przeglądarki można było dokonywać w możliwe najbardziej zautomatyzowanym procesie. Integracja API z aplikacją Microsoft Wallet pozwoli na wybór wśród już predefiniowanych środków płatniczych oraz adresów dostawy. Jedyną aktywnością ze strony użytkownika ma być podanie kodu CVV.

Rozszerzenia, WebVR i WebRTC

Nie mogło oczywiście zabraknąć deklaracji o dalszym rozwoju rozszerzeń dla przeglądarki. Microsoft nie zapowiedział jednak żadnych konkretnych zmian, które mogłyby poskutkować zwiększeniem liczby dostępnych rozszerzeń tak, aby Windows Store mógł choćby próbować konkurować pod tym względem z Chromem czy Firefoksem.

W Creators Update czeka nas także implementacja WebVR – API, które umożliwia przeglądarce dostęp do urządzeń VR. Microsoft skupi się zapewne na pracach pod kątem obsługi HoloLens, ale posiadacze innych gogli także będą mogli wkrótce zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości dostarczanej za pośrednictwem przeglądarki.

W oddzielnym komunikacie korporacja poinformowała także, że o obsłudze API WebRTC 1.0, które umożliwia komunikację audio i wideo za pośrednictwem przeglądarek internetowych. Wraz z jego implementacją Edge będzie obsługiwał także kodeki kodeki H.264/AVC i VP8.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)