Taki będzie Edge po premierze Creators Update. Zmiany spore, ale nie rewolucyjne

Taki będzie Edge po premierze Creators Update. Zmiany spore, ale nie rewolucyjne31.01.2017 20:36
Taki będzie Edge po premierze Creators Update. Zmiany spore, ale nie rewolucyjne

Wraz z publikacją kolejnych kompilacji testowych Windowsa 10 w programie Windows Insider, użytkownicy tego systemu mają coraz spójniejszy obraz tego, co otrzymają w ramach Creators Update. Teraz jest on jeszcze pełniejszy – Microsoft opublikował właśnie szczegółowe informacje na temat jednego z kluczowych składników systemu, przeglądarki Edge. Większość z nich znamy już ze wspomnianych kompilacji insiderskich, jednak to pierwsza kompletna zapowiedź zmian, jakie Microsoft udostępni wszystkim już wkrótce.

Windows 10 Creators Update - Microsoft Edge Features

Zarządzanie kartami

Microsoft planuje ciekawie zapowiadające się zmiany w kwestii obsługi kart, a jednocześnie zarządzania sesjami. Możliwe będzie nie tylko (niesławne dla Edge'a) przeglądanie miniatur, ale także wygodne zapisywanie kart. W Creators Update na pasku kart w Edge'u pojawi się przycisk, który przeniesie wszystkie otwarte karty do osobnego panelu. Stamtąd będzie można przywrócić inny zestaw – każda strona będzie tam miała swój podgląd, co ułatwi orientację. Trzeba przyznać, że takie połączenie zarządzania kartami i sesjami może rzeczywiście się sprawdzić.

Książki i zakupy

W ostatnich wersjach testowych Windowsa 10 pojawiła się nowa sekcja Windows Store, w której zakupić można e-booku w formacie EPUB bez DRM. Microsoft chce oczywiście, by użytkownicy czytali je w jedynej przystosowanej do tego przeglądarce. A wkrótce integracja ta będzie posunięta jeszcze dalej. Tuż obok ikony menedżera pobierania znajdzie się ikona, której kliknięcie spowoduje wyświetlenie panelu z wszystkimi zakupionymi w Windows Store książkami.

350194484686251969

Microsoft rozwinie także implementację Payment Rquest API tak, aby zakupów za pomocą przeglądarki można było dokonywać w możliwe najbardziej zautomatyzowanym procesie. Integracja API z aplikacją Microsoft Wallet pozwoli na wybór wśród już predefiniowanych środków płatniczych oraz adresów dostawy. Jedyną aktywnością ze strony użytkownika ma być podanie kodu CVV.

Rozszerzenia, WebVR i WebRTC

Nie mogło oczywiście zabraknąć deklaracji o dalszym rozwoju rozszerzeń dla przeglądarki. Microsoft nie zapowiedział jednak żadnych konkretnych zmian, które mogłyby poskutkować zwiększeniem liczby dostępnych rozszerzeń tak, aby Windows Store mógł choćby próbować konkurować pod tym względem z Chromem czy Firefoksem.

W Creators Update czeka nas także implementacja WebVR – API, które umożliwia przeglądarce dostęp do urządzeń VR. Microsoft skupi się zapewne na pracach pod kątem obsługi HoloLens, ale posiadacze innych gogli także będą mogli wkrótce zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości dostarczanej za pośrednictwem przeglądarki.

W oddzielnym komunikacie korporacja poinformowała także, że o obsłudze API WebRTC 1.0, które umożliwia komunikację audio i wideo za pośrednictwem przeglądarek internetowych. Wraz z jego implementacją Edge będzie obsługiwał także kodeki kodeki H.264/AVC i VP8.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)