Talibowie wiedzą jak używać internetu. Przyniesie im korzyści

Talibowie wiedzą jak używać internetu. Przyniesie im korzyści22.08.2021 12:27
Talibowie wiedzą jak używać internetu. Przyniesie im korzyści
Źródło zdjęć: © GETTY | Marcus Yam

Talibowie potrafią korzystać z internetu. Są otwarci na nowe technologie i liczą, że pozwolą im sprawować władzę w kraju. Choć w latach 90. Talibowie zakazali korzystania z internetu, teraz wykorzystują go do szerzenia propagandy.

Zgodnie z tym, co zauważył New York Times, aktywność Talibów w internecie jest znaczna. Ich przywódcy chętnie dzielą się informacjami za pośrednictwem sieci, organizują relacje na żywo, a nawet otworzyli własny serwis internetowy - Al-Emarah, który funkcjonuje także w języku angielskim.

Talibowie wykorzystują internet jako narzędzie kontroli i propagandy. W sieci można znaleźć liczne materiały propagandowe ich autorstwa. Mowa tu na przykład o sondzie ulicznej, w której mieszkańcy Afganistanu mówią, że czują się szczęśliwi, żyjąc w kraju po zmianie władz.

Innym materiałem, który zdobył popularność, są obietnice składane przez Talibów kobietom pracującym w opiece zdrowotnej. Zapewniali oni, że nie stracą pracy w związku ze zmianą władzy. W innym materiale bojownicy deklarują, że nie będą prześladować mniejszości religijnych na terenie kraju.

Dziennikarze New York Times uzyskali informacje, że Talibowie postanowili naprawić swój błąd z przeszłości i w związku z tym będą aktywnie korzystać z mediów społecznościowych - zarówno tych oficjalnych, jak i anonimowych. Ma to im pomóc w przekonaniu do siebie opinii publicznej. Pomysł ten nazwali "odrobieniem lekcji z przeszłości".

Medal ma też drugą stronę. Jeśli Talibowie nie zakażą korzystania z internetu, mieszkańcy Afganistanu będą w stanie upubliczniać wszelkie przejawy łamania praw człowieka i okrucieństwa, które będzie ich spotykać. Siła propagandy może być jednak na tyle duża, że przyniesie pozytywne dla bojowników skutki.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (207)