Te skróty klawiszowe powinien znać każdy. Oszczędzą ci czas i nerwy

Te skróty klawiszowe powinien znać każdy. Oszczędzą ci czas i nerwy

Przygotowaliśmy zastawienie najbardziej użytecznych skrótów klawiszowych.
Przygotowaliśmy zastawienie najbardziej użytecznych skrótów klawiszowych.
Źródło zdjęć: © Unsplash | Glenn Carstens-Peters
12.08.2022 16:21

Z komputera korzystamy teraz codziennie, ale większość z nas wciąż nie zna większości skrótów klawiszowych. A szkoda, bo duża część z nich przydaje się w codziennej pracy, co pozwala oszczędzić nie tylko czas, ale też nerwy. Oto skróty klawiszowe do Windowsa, które powinien znać każdy z nas!

Nawet najbardziej doświadczeni użytkownicy komputerów nie znają na pamięć wszystkich skrótów klawiszowych. Jest ich po prostu zbyt dużo, a niektóre niemal w ogóle się nie przydają. Na szczęście jest znacznie więcej tych, które są użyteczne przy codziennym korzystaniu z komputera.

Skróty klawiszowe w Windowsie, które warto znać

Oto najważniejsze oraz najciekawsze skróty klawiszowe w Windowsie, które po prostu warto znać:

Ctrl + C – kopiowanie zaznaczonego fragmentu, który potem wklejamy za pomocą Ctrl + V. Alternatywnie możemy wyciąć część tekstu za pomocą Ctrl + X. Wycięty fragment również wklejamy wciskając kombinację Ctrl + V.

Ctrl + P – włączenie ekranu drukowania. Po kliknięciu w oba klawisze możemy szybko przygotować plik do druku.

Ctrl + A – zaznacza cały tekst w dokumencie, wszystkie pliki w folderze itd. Przydaje się, gdy chcemy naraz przekopiować lub usunąć całą zawartość folderu, albo przenieść tekst.

F5 – odświeżenie strony. Po wciśnięciu klawisza strona ładuje się na nowo. Uwaga! Nie zapisuje się wtedy większość danych wpisanych do formularzy czy pól tekstowych!

F11 – wejście programu w tryb pełnoekranowy. To przydatne rozwiązanie, które pozwala skupić się na pracy lub np. na czytaniu tekstów.

Klawisz funkcyjny Windowsa + D – szybkie wejście i wyjście z pulpitu. Po jednoczesnym kliknięciu obu klawiszy komputer automatycznie przełącza nas między pulpitem oraz ostatnio otwartym programem.

Klawisz funkcyjny Windows + TAB – szybkie przejście do widoku zadań. Można w nim łatwo przełączać między wszystkimi otwartymi programami, a także otworzyć te pliki, które zostały niedawno zamknięte.

Ctrl + Tab – szybka zmiana karty w przeglądarce. Kto kiedyś rejestrował się na zajęcia przez system USOS, ten wie, jak ważna jest szybkość. Jednoczesne wciśnięcie Ctrl oraz Tab na klawiaturze zmieni kartę na następną, co pozwoli szybciej przeglądać internet. Natomiast kombinacja Ctrl + Shift + Tab przenosi nas na kartę po lewej.

Alternatywnie możemy też skorzystać z kombinacji Ctrl + dowolna cyfra na klawiaturze. W ten sposób przeniesie nas do karty o wybranym numerze, np. do pierwszej karty na pasku przeglądarki.

Ctrl + Enter – dodanie podziału strony. Skrót działa w Microsoft Word oraz większości innych edytorów tekstu. Umożliwia szybkie wstawienie podziału strony, bez konieczności szukania tej opcji w menu programu.

To jedynie niektóre z licznych skrótów klawiszowych, które przydadzą się użytkownikom Windowsa. W zestawieniu zabrakło kombinacji klawiszy, których używasz każdego dnia? Daj nam o tym znać w komentarzu!

Tomasz Bobusia, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)