Tegoroczny iPhone z procesorem, jakiego na androidowych flagowcach nie widziano

Tegoroczny iPhone z procesorem, jakiego na androidowych flagowcach nie widziano

Tegoroczny iPhone z procesorem, jakiego na androidowych flagowcach nie widziano
04.01.2018 19:00

Tegoroczne flagowce z Androidem będą najprawdopodobniejnapędzane procesorem Qualcomm Snapdragon 845 z superszybkimirdzeniami Cortex-A75 – tym samym, który okazał się być podatnyna atakMeltdown, i na którym wskutek dostarczonych łatek wiele typówoprogramowania będzie działało wolniej. A czym będzie napędzanytegoroczny iPhone? Już teraz możemy powiedzieć, że będzie toprocesor, jakiego na Androidzie nikt dotąd nie widział.

Wygląda na to, że tajwański producent czipów TSMC możeświętować zwycięstwo nad Samsungiem. Jak informuje serwisDigiTimes,firma ta zdobyła zamówienia od ponad 40 klientów, zainteresowanychprodukcją ich procesorów w litografii 7 nanometrów. Wśród tychklientów znalazły się Qualcomm i Apple. Co szczególnie istotne,Jabłko zamówiło produkcję wszystkich czipów A12, jakie majązostać wykorzystane w tegorocznym modelu iPhone’a.

Aby zwiększyć swoją przewagę nad Samsungiem, TSMC ogłosiło,że w swoim procesie 7 nm+ zastosuje litografię w ekstremalniedalekim ultrafiolecie (EUV)i przyspieszy prace nad uruchomieniem fabów do produkcji w procesacho jeszcze większej miniaturyzacji. Budowa fabu 5 nm zacznie się wtym roku, kosztować ma około 12 mld dolarów. Testy produkcyjne jużw 2019 roku. Tymczasem w 2020 roku ruszyć ma produkcja fabu 3 nm, wktóry zainwestowane zostanie 20 mld dolarów. Głównymizastosowaniami czipów produkowanych w tych procesach mają byćwydajne przetwarzanie danych, sztuczna inteligencja, maszynoweuczenie i komunikacja mobilna.

Dwa razy szybciej? To już było

Jak to się ma do rywalizacji między iPhonem a flagowcami zAndroidem? Qualcomm już zaprezentował swój najmocniejszy procesormobilny – Snapdragon 845, który jest produkowany w litografii 10nm w fabach Samsunga. W tym samym procesie 10 nm Samsung produkujeteż swój własny mobilny procesor Exynos 9810. Prawdopodobieństwo,że Qualcomm zdążyłby w tym roku z projektem nowego flagowegoprocesora pod litografię TSMC 7 nm jest znikome, przecieżSnapdragon 845 musi na siebie jeszcze zarobić.

Tymczasem przygotowywany na jesień nowy smartfon z Jabłkiem,którego nazwy do tej pory nie znamy (może to być iPhone 9, 11, XI,X Plus albo XS) wykorzystywać będzie procesor Apple A12, układ októrym prawie nic jeszcze nie wiadomo. Analitycy spodziewali się dotej pory wydajności przynajmniej o 20% większej niż w Apple A11Bionic. W rzeczywistości jednak może być ona jeszcze większa –przejście z procesu 10 nm na 7 nm powinno pozwolić Apple nazwiększenie częstotliwości zegara z 2,4 do nawet do 3 GHz, przytakim samym zużyciu energii. Biorąc pod uwagę ulepszenia warchitekturze, nowe procesory Apple’a będą dosłownie tańczyćdookoła Snapdragonów.

Przypomnijmy, że wydajność szybkich rdzeni Monsoon w czipie A11była dwukrotnie wyższa niż szybkich rdzeni Kryo 280 wSnapdragonie 835 – przynajmniej w teście syntetycznym Geekbench.Nowy Snapdragon 845 będzie produkowany w nieco tylko ulepszonymprocesie 10 nm, na wielki wzrost wydajności z samej miniaturyzacjinie ma co liczyć. Czy Apple A12 w testach syntetycznych będzie wstanie uzyskać jeszcze większą przewagę? Wcale byśmy się niezdziwili.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)